Akne Keloidalis Nuchae

0
30
views

Akne keloidalis nuchae, boyunda ense yerinde, folikülit ile kellik gibi yaralar ve son olarak sikatrisyel alopesi oluşturan bir hastalıktır. Bozukluk, genç Afro-Amerikan erkeklerde en yaygın olanıdır. Lezyon folikülitin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Git:

Etolojisi

Akne keloidalis nuchae etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte, saç kesme uygulamaları (örn. Yakın traşlar), travma, sürtünme (örn. Gömlek yakası veya kasklardan sürtünme) nedeniyle kronik tahriş veya foliküllerin tıkanması ile tetiklenebilir. ya da predispozan veya şiddetlendirici faktörler olarak nem. Ayrıca, enfeksiyon (Demodex veya bakteri) tarafından tetiklenebilir. Diğer potansiyel katkı faktörleri arasında otoimmünite, fazla androjenler veya androjenlere, sebore ve ilaçlara (örn., Siklosporin) karşı artan duyarlılık sayılabilir.

Git:

epidemioloji

Koyu renkli pigmentli cilde sahip olan bireyler, özellikle Afrikalı Amerikalılar, akne keloidalis nuchae geliştirmeye daha yatkındırlar. Genç yaş grubunun erkeklere göre yaklaşık 20: 1 oranını etkilediği bildirilmiştir.

Git:

Patofizyoloji

Tekrarlanan sürtünme, travma ve boynun ense binen cildinin enfeksiyonu akne keloidalis nuchae yol açar. Herzberg ve diğ. akne keloidalis nuchae oluşumundan sorumlu olan önerilen ultrastrüktürel olaylar serisi:

  • Akut perifoliküler inflamasyon, ardından alt infundibulum, isthmus veya her ikisinde foliküler duvarın zayıflaması izler.
  • Yabancı cisim gibi davranan çıplak saç şaftının serbest bırakılmasıyla akut ve kronik granülomatöz iltihaplanmanın oluşumu.
  • Fibroblastlar yeni kolajen ve fibrozis üretecektir.
  • Foliküler lümenin fibrozis tarafından bozulması ve tıkanması, folikülde saç milinin tutulmasına neden olur.
Git:

histopatolojisi

Akne keloidalis nukhae histopatolojisi biyopsi zamanlamasına bağlıdır. Genel olarak, kıl folikülünün isthmus etrafına dağılmış nötrofiller ve lenfositlerin bir akışı ve dermiste bulunan çıplak saç miller de görüntülenebilir. Durum ilerledikçe, yağ bezlerinin tahribatını görür. Kollajen birikimi ve fibrozisin kanıtı ile kronik granülomatöz inflamasyon reaksiyonu yaygındır. Sinüs traktları, sıvı dış cilde boşaldığında da görülebilir. Papüllerin çevresi etrafında batırılmış tüyler görülebilir.

Git:

Tarih ve Fiziksel

Genellikle, doktorlar klinik sunum sırasında akne keloidalis nuchae teşhis edebilirler. Görünüşü ve dokusu göz önüne alındığında, bu durumu muayene ve palpasyonla teşhis etmek daha kolaydır. Tarih ayrıca travma, saç kesme rutini, enfeksiyon ve ilaçları da içermelidir.

Akne keloidalis nuchae boyunun ense üzerinde sert, kubbe şeklinde, enflamatuar papüller ve püstüller şeklinde ortaya çıkar. Zaman içinde fibroz, sıkı papüllerin keloidal skar plaklarına birleşmesiyle ortaya çıkar. Skarlaşma tipik olarak tıbbi değerlendirme için mevcut olan hastalarda mevcuttur. Önceden karışmış saç foliküllerinin sahasında değişken boyutlu keloidal papüller, plaklar veya nodüller ile skarlaşma görülür.

Git:

Değerlendirme

Akne keloidalis nukali tanısı kliniktir, ancak bakteri aramak için laboratuvar çalışmaları yapılır. Patojenik mikroorganizmalar izole edilirse, uygun antibiyotikler başlatılmalıdır.

Nadiren, psoriasis, kanser veya akne conglobata’yı dışlamak için bir biyopsi yapılabilir.

Git:

Tedavi / Yönetim

Akne keloidalis nuchae yönetimi, hastalığın klinik belirtilerini ve semptomlarını iyileştirmeye yönelik önlemlerden oluşur.

Genel olarak, akne keloidalis nuchae tedavisi zor ve tatmin edici değildir. Yıllar boyunca, çeşitli tedaviler değişen derecelerde başarı ile kullanılmıştır. Birinci basamak tedavisi yoktur ve hepsi tedavi eden doktorun kişisel tercihine bağlıdır.

Tedavinin ilk kısmı, hastalığın ilerlemesini önleme konusunda hastayı eğitmektir. Bu, yakın tıraş ve sık saç kesimlerinden kaçınmak anlamına gelir. İkinci olarak, kişiye dar yakalı ve kısıtlayıcı atletik boyunlu tişörtlü gömleklerden kaçınılması söylenmelidir. Boyun çevresine takılan zincirler gibi süslemeler kesilmelidir.

Kozmetik şekil bozukluğundan kaçınmak için tanı sırasında tanıya başlanmalıdır. İkincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için benzoil peroksit veya klorheksidin gibi topikal antimikrobiyal ajanlar kullanılabilir. 

Hafif keratolitik ajanlar kaba tüyleri yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Hastanın saç büyümesine müdahale edebilecek tüm saç ürünlü greslerin kullanılmasını engellemesi söylenmelidir.

Hastalık erken papüler evrede olduğunda, bir retinoid olan veya olmayan potent topikal steroidlere yanıt verebilir.

Folikülit varsa, minosiklin veya doksisiklin kullanmanız gerekebilir. Orta doz izotretinoin (günde 20 mg) folikülit üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, ancak uyarılmış lezyonları etkilemez.

Akut hastalık kontrol altına alındığında, bir topikal steroid, benzil peroksit yıkaması ve topikal retinoid ile idame tedavisi kullanılabilir.

Papüller zor ise, triamsinolonun intralezyonel olarak enjeksiyonu, boyutu azaltarak lezyonu yumuşatmaya yardımcı olabilir. Enjeksiyonlar çok acı verici olabilir ve topikal lidokain ile ön tedaviye yardımcı olabilir. Steroid enjeksiyonları hipopigmentasyon ve cilt atrofisi ile sonuçlanabilir. Bazı dermatologlar steroid enjeksiyonu öncesinde ödem oluşturmak için sıvı nitrojen ile kriyoterapi kullanırlar. 

Kriyoterapi aynı zamanda solo terapi olarak da kullanılmaktadır, ancak genellikle ağrı nedeniyle iyi tolere edilmemektedir. Tedavi ayrıca hipopigmentasyona neden olur ve genellikle aylarca tedavi gerektirir.

Cerrahi eksizyon yapılabilir, ancak hafif nüksler nadir değildir. Kriyocerrahi aynı zamanda akne keloidalis nuchae’de etkili görünmektedir, CO2 lazer ile buharlaşma ameliyattan daha az etkilidir.

Farklı başarı gösteren akne keloidalis nuchae tedavisinde çeşitli başka lazerler kullanılmıştır. En etkili lazerler 1064 nm Nd: YAG lazer ve 810 nm diyot lazerdir. Çoğu hasta, kozmesiyi iyileştirmek için topikal steroidler veya retinoidlerle kombinasyon halinde birkaç lazer seansı gerektirir. Pulsed Dye lazer (595 nm) akne keloidalis nuchae’de de kullanılmıştır fakat diğer lazerlerden daha az etkilidir. Hedeflenen ultraviyole B ışığını 8 ila 10 hafta boyunca haftada üç kez kullanan fototerapi de etkili olmuştur.

Radyasyon tedavisi sadece reeskont olgular için ayrılmalıdır.

Git:

İnciler ve Diğer Konular

Hasta eğitimi, potansiyel alevlenmeyi önleyici faktörlerden kaçınarak aktif inflamasyonu iyileştirmede kritik bir adımdır. Hastadan etkilenen alanın alınmasından, sürtünmesinden veya çizilmesinden kaçınmasını isteyin. Ayrıca, yakın traş ve kesmeyi bırakması gerekiyor. Yüksek yakalı gömleklerden kaynaklanan tahrişten kaçınılmalıdır.

Akne keloidalis nucha teşhis edilir ve erken tedavi edilirse, prognoz iyidir. Bununla birlikte, bir kez yara izi geliştiğinde, tedavi zordur ve çoğu hasta büyük bir kozmetik sorunla birlikte kalır. Oluşan büyük plaklar da kötü vücut estetiğini yaratır ve birçok erkek çekilir, utangaç ve depresyona uğrar. Kaşıntı yaygındır ve sürekli çizilme papüllerin ve drenajın bozulmasına yol açabilir. Son olarak, yara izi alopesi sonuçları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here