Akne Vulgaris

0
30
views

Akne vulgaris, kronik bir yol izleyen ve kendi kendini sınırlayan pilosebase ünitenin inflamatuar bir hastalığıdır. Akne vulgaris, normal sirküle dehidroepiandrosteron (DHEA) etkisi altında, adölesanlarda Propionibacterium acnestarafından tetiklenir . Yüzde iltihaplı ve iltihap önleyici olmayan lezyonlarla ortaya çıkabilen, ancak üst kollarda, gövdede ve sırtta da görülebilen çok yaygın bir cilt bozukluğudur. [1] [2] [3]

Git:

Etolojisi

Akne, sebasöz bezlerin, P. acnes ve enflamasyon ile şiddetlenen normal dolaşımdaki androjen düzeylerine aşırı duyarlılığı ile ortaya çıkar . [4] sivilce nedenleri şunlardır:

 • Lityum, steroidler ve antikonvülzanlar gibi ilaçların kullanımı
 • Fazla güneş ışığına maruz kalma
 • Omuz yastıkları, kafa bantları sırt çantaları ve balenli pirinç gibi oklüzif aşınmanın kullanımı
 • Polikistik over sendromu ve hatta hamilelik gibi endokrin bozukluklar.
Git:

epidemioloji

Akne, ergenlik döneminde ortaya çıkabilir ve otuzlu yaşların başından itibaren devam eder. Akne erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Kentsel popülasyonlar kırsal nüfustan daha fazla etkilenmektedir. Etkilenen bireylerin yaklaşık% 20’si şiddetli akne geliştirir ve bu da yara izi ile sonuçlanır. Bazı ırkların diğerlerinden daha fazla etkilendiği görülmektedir. Asyalılar ve Afrikalılar şiddetli akne geliştirmeye meyillidirler, ancak beyaz aknede hafif akne daha yaygındır. Genel olarak, koyu tenli popülasyonlar da hiperpigmentasyon gelişir. Akne, yeni doğanlarda da gelişebilir, ancak çoğu durumda kendiliğinden düzelir. [5]

Git:

Patofizyoloji

Ergenlik döneminde, androjenlerin etkisi altında, sebum salgılanması, 5-alfa redüktazın, sebum üretimini artıran sebase bezlerdeki spesifik reseptörlere bağlanan daha güçlü DHT’ye testosteron dönüştürdüğü için artmıştır. Bu foliküler epidermisin artmış hiperproliferasyonuna yol açar, bu nedenle sebumun tutulması vardır. Artan foliküller proinflamatuar kimyasalları dermiste parçalayarak ve inflamasyonu uyarır. P. acnes,  Staphylococcus epidermis ve Malassezia furfur inflamasyonu indükler ve foliküler epidermal proliferasyonu indükler. [6]

Akne ağırlaştırıcı faktörler şunlardır:

 • Foliküler epidermal hiperproliferasyonu uyaran insülin benzeri büyüme faktörlerine neden olan süt ürünleri (hormon da içeren), abur cubur ve çikolata gibi yüksek glisemik sayıya sahip gıdalar
 • Yağ bazlı kozmetikler ve yüz masajı
 • Aknede premenstrüel bir alevlenme, pilosebase kanalın ödemini takip ediyor gibi görünmektedir. Bu, kadınların% 70’inde görülür.
 • Şiddetli anksiyete ve öfke, stres hormonlarının uyarılmasıyla muhtemelen akneleri şiddetlendirebilir.
Git:

histopatolojisi

Akne lezyonu genellikle bir keratin tıkacı ile genişlemiş bir folikül gösterir. İleri olgularda açık bir komedon ile sonuçlanan dilate bir folikül görülebilir. İnce folikül duvarı patladığında, bakteriler ve iltihap belirtileri belirgin olabilir. Travmatize olan büyük akne lezyonları fibrozis ve skar gelişebilir.

Git:

Tarih ve Fiziksel

Akne arka yüz, üst gövde ve deltoid bölgelerinde oluşur. Akne, komedonlardan başlayarak polimorfik lezyonlar olarak ortaya çıkar.

 • 1. Sınıf: Komedonlar. Açık ve kapalı iki tiptir. Açık komedonlar, cilt yüzeyinde sebum tarafından pilosebase ağız tıkanmasından kaynaklanır. Kapalı komedonlar, deri yüzeyinin altındaki pilosebase orifisi tıkayan keratin ve sebumdan kaynaklanır.
 • Derece 2: Enflamatuar lezyonlar eritemli küçük bir papül olarak bulunur.
 • 3. Sınıf: Püstüller.
 • Derece 4: Birçok püstül nodülleri ve kistleri oluşturmak için birleşir.

Sivilce, yara izleri ya da hipertrofik ve keloid yara izleri olarak ortaya çıkabilecek iyileşme sonrasında çeşitli yara izleri bırakabilir. Depresif yara izleri, yumuşak çukurlar olabilen yumuşak kontur (boxcar skarları) veya buz alma izleri olabilir. Akne sebore ile ilişkilidir ve hirsutizm, akantoz nigrikans, düzensiz adet dönemi ve kilo artışı ile ilişkili hiperandrojenizmdir.

Git:

Değerlendirme

Akne vulgaris klinik olarak teşhis edilir. Bununla birlikte, doğurganlık çağındaki kadınlarda, bir hirsutizm veya dismenore öyküsü istemelidir. Olumlu ise, testosteron, LH, FSH ve DHEA düzeyleri sipariş edilmelidir. [7]

Git:

Tedavi / Yönetim

Topikal tedavi:

 • Retinoik asit, adapalen ve tretinoin gibi topikal retinoidler tek başlarına veya başka topikal antibiyotikler veya benzoil peroksit ile birlikte kullanılır. Retinoik asit,% 0,025,% 0,05,% 0,1 krem ​​ve jel olarak elde edilebilen en iyi komolitik maddedir. [8]
 • Topikal klindamisin% 1 ila% 2, nadifloxacin% 1 ve azitromisin% 1 jel ve losyon mevcuttur. Östrojen Sınıf 2 ila Grade 4 akne için kullanılır.
 • Topikal benzoil peroksit artık komedolitik ve aynı zamanda antibiyotik preparatı olarak kullanılan adapalen ile kombinasyon halinde mevcuttur. Jel bazında% 2,5,% 4 ve% 5 konsantrasyon olarak kullanılır. [9]
 • Azelaik asit antimikrobiyal ve komedolitik% 15 veya% 20 jeldir. Aknenin postinflamatuar pigmentasyonunda da kullanılabilir.
 • Salisilik asit gibi beta hidroksi asitler, topikal jel% 2 veya kimyasal peel, sebore ve komedonal aknenin yanı sıra aknenin iyileşmesinden sonra pigmentasyon için% 10 ila% 20 olarak kullanılır.
 • Topikal dapson, G6PD eksikliği olan bireylerle ilgili bazı endişeler olsa da, komedonal ve papüler akne için kullanılır.

Sistemik tedavi:

 • Doxycycline 100 mg günde iki kez antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaç olarak serbest yağ asitleri salgısını etkiler ve inflamasyonu kontrol eder.
 • Minosiklin 50 mg ve 100 mg kapsül, günde bir kez doz olarak kullanılır.
 • Amoksisilin, eritromisin ve bactrim gibi diğer antibiyotikler bazen kullanılır ve eğer bakteriyel aşırı büyüme veya enfeksiyon akne gibi maskelenirse, siprofloksasin gibi diğer antibiyotikler psödomonas ile ilgili olarak ‘akne’ olarak kullanılabilir. 
 • İzotretinoin, günlük veya haftalık nabız rejiminde 0.5 mg / kg ila 1 mg / kg vücut ağırlığı olarak kullanılır. Sebum üretimini kontrol eder, pilosebasiyel epidermal hiperproliferasyonu düzenler ve P. acnes’i kontrol ederek inflamasyonu azaltır . Kuruluk, tüysüz ve keilite neden olabilir.
 • Anti-androjenler olarak düşük doz östrojen 20 mcg ile birlikte cyproterone asetat içeren bir oral kontraseptif, şiddetli tekrarlayan akne için kullanılır.
 • Spironolakton (günde 25 mg) erkeklerde de kullanılabilir. Androjenlerin üretimini azaltır ve testosteronun hareketlerini bloke eder. Dişilere verildiyse, gebelikten kaçınılmalıdır çünkü ilaç fetusun feminizasyonuna neden olabilir. [10]
 • Yara izleri boyun eğme, trikloroasetik asit, derma merdanesi, mikronlu veya fraksiyonel CO2 lazeri ile tedavi edilir. [11] [12]
Git:

prognoz

Akne yaşamı tehdit edici olmayabilir, ancak yaşam boyu psikososyal etkileri vardır. Akne ve akne izleri olan kişiler genellikle endişe ve depresyon geliştirirler. Akne izleri düzeltmek neredeyse imkansızdır. İsveç’ten yapılan bir çalışma, genç erkek çocuklarda sivilcenin, yaşamın sonlarında prostat kanseri gelişimi için bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.

Akne genel prognozu tedavi ile iyidir.

Git:

Komplikasyonlar

 • Yaralar
 • Depresyon
 • kaygı
 • Sosyal olarak geri çekildi
 • Kötü yüz estetiği
 • Özgüven eksikliği
Git:

Postoperatif ve Rehabilitasyon Bakımı

Sivilce tekrarını önlemek için diyette değişiklik önerilmiştir. Bazı uzmanlar çikolata, baharatlı yiyecekler, abur cubur ve kolalı içeceklerden kaçınılmasını önermektedir.

Bir çalışmada yüksek proteinli düşük glisemik diyetin akne lezyonları riskini azalttığı bulunmuştur.

Hasta spironolakton ile tedavi edilirse, elektrolit seviyeleri düzenli olarak ölçülmelidir.

Git:

İnciler ve Diğer Konular

Akne kaçınılmazdır, ancak yüzün düzenli yıkanmasıyla, benzoil peroksit ve salisilik asit yüz yıkaması olarak kullanılabilen bir pH dengeleme yıkaması ile kontrol edilebilir. Yüksek glisemik indeks ve / veya süt bazlı gıdadan kaçınma rol oynamaktadır. PCOD gibi altta yatan nedenlerin stres ve erken teşhis ve tedavi yönetimi akne kontrolü ve şekil bozukluğunun önlenmesine yardımcı olur.

Retinoidler akne için mükemmel maddeler olsa da, çocuk doğurma çağındaki kadınlarda kullanımları sınırlıdır, çünkü ajanlar teratojeniktir. İzotretinoin gibi retinoidler reçete edilen veya dağıtılan tüm bireyler için bir kayıt vardır.

Git:

Sağlık Ekibi Sonuçlarının Geliştirilmesi

Amerikan Dermatoloji Akademisi sivilce yönetimi hakkında kanıta dayalı rehberlere sahiptir. [13]   (seviye V) Bu nedenle, birinci basamak sağlık hizmeti çalışanı ve akneyi yöneten hemşire de dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanları bu kuralları ve tedaviyi nasıl katmanlandıracaklarını bilmelidir. Sağlık çalışanı akneyi yönetmek için bir oral kontraseptif kullanmaya karar verirse, o zaman DSÖ tarafından belirlenen kurallara uymalıdırlar. Son olarak, akneye neden olan bakteri türünün belirlenmesi sadece akademik öneme sahiptir ve aknenin tedavisini değiştirmemelidir. 

Akne şiddetli ise, dermatoloğa danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Eczacı, izotretinoinin ve potansiyel teratojenik etkilerinin yan etkilerinin tamamen farkında olmalıdır. Eczacı, retinoidleri ilk dermatoloğa konuşmadan, doğurganlık çağındaki bir dişiye asla bırakmamalıdır. Eczacı, hastayı retinoidlerin potansiyel teratojenik etkileri konusunda eğitmeli ve iPLEDGE risk yönetim programına bağlı olmalıdır. [14]  [15] (Seviye V)

Çıktıları

Çoğunlukla, çoğu hasta tedaviden sonra iyi bir sonuca sahiptir. Ancak birçok hastada akne artık izleri bırakmaz. Hastaları lezyonları manipüle etmeyecek ve zamanında bakım arayışında eğiterek bunlar önlenebilir. Bir kez kurulduktan sonra, akne izleri tedavisi optimal değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here