Akut Larenjit Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

0
37
views

Bakteriyal ve daha sık görülen viral sebepli enfeksiyonların arkasından ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gribal, viral veya bakteriyal üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra oluşur. Genel sebepleri arasında; hava değişiklikleri, vücut direncinin düşmesi, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, aşırı stres, klor gazı veya buharına maruz kalmak, kükürt dioksit solunumu vardır.

Akut obstrüktif larenjit belirtileri

İltihap genel olarak gırtlağın içini döşeyen mukozada başlar, mukoza iltihabın etkisi ile kanlanarak şişer ve koyu sümüksü bir madde salgılamaya başlar. Hırıltılı ve ağrılı öksürük, sürekli boğazını temizleme hissi, ilk zamanlar az miktarda olmakla birlikte gittikçe artan balgam, zamanla balgamda kan, nefes almakta güçlük ve ses kısıklığına neden olur. Ses tamamen kaybolmamakla birlikte kaba bir hal alır.

Akut larenjit ses istirahati, buhar inhalasyonu, antibiyotik kullanımı ve mukolitik kullanımı ile kolaylıkla tedavi edilir. Boğazımızı yutma işlemi sırasında kapatan epiglot’ un iltihapa bağlı olarak aşırı şişmesi durumunda nefessiz kalınmasına sebep olabilir.

Akut larenjit bebeklerde

Çocuklarda görülen akut larenjit  genel olarak sonbahar ve kış aylarında soğuktan ileri gelen rahatsızlıktır, sıklıkla sıfır-üç yaş çocuklarda görülür. Kısa ve kesik şekilde öksürük, güç nefes alma, güç nefes almadan kaynaklı hızlı nefes alma, sesin boğuk hale gelmesi gibi semptomları vardır. Bu belirtiler genel olarak geceleri yoğunlaşır.

Akut larenjit bulaşıcı bir hastalıktır, hastalığın tespit edilmesinden sonra, hasta kişi ile ortak malzemeler kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here