Andropoz Belirtileri ve Tedavisi

0
20
views

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde ilerleyen yaşlarda hormon düşüşü meydana gelir. Bu olaya erkekler andropoz denir. Peki, andropoza girmek ne demek veya ne anlama geliyor. İşte bu konuya ilişkin bilgiler ve paylaşımlar sunacağınız. İnsanların yaşamlarını sürdürmeleri için üremeleri gerekmektedir. İşte erkeklerin cinsel isteksizlikleri ortaya çıkardığı sağlık sorunun genel adına andropoz denilmektedir. Doktor gözetiminde bu evrenin atlatılmasında yarar vardır. Andropozda beslenme dikkat edilecek bir husustur. Kişi fındık, ceviz veya enerji veren besinleri bu evre tüketmelidir.

Bu hastalığa halk arasında cinsel isteksizlik veya testosteron eksikliği de denildiğini biliyoruz. Bu hastalığın tedavi yöntemleri hekim gözetiminde yapmanız yarar olacaktır. Aşağıda bu duruma ilişkin bulgular açıklanmıştır.

30 lu yaşlardan sonra başlayan ve genellikle erkeklik hormonu “testosteron” düzeyinin her yıl %1-2 oranında düşmesi ile andropoz dönemine doğru ilerlenir. Halk arasında bu duruma erkek menopozu olarakta adlandırılır.

Andropoz Belirtileri ve Tedavisi
Andropoz Belirtileri ve Tedavisi

Adropoz (testosteron eksikliği) olan erkeklerde aşağıdaki bulgular görülmektedir;

1.Cinsel istek “libido” azalır ve ereksiyon bozukluğu ortaya çıkar.
2.Kas kitlesi ve kas gücü azalır.
3.Deri altı ve karın içi yağ dokusu artar.
4.Kemik erimesine bağlı bel ağrısı ve kırıklar meydana gelebilir.
5.Vücut kılları azalır.
6.Enerjik olma ve kendini iyi hissetme duygusu azalır, duygulanım bozuklukları ortaya çıkar.
7.Göğüslerde büyüme “jinekomasti” ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here