Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

1
41
views

Bademcik iltihabı belirtisi ve nedenleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Boğaz ağrısı, hafif bir baş ağrısı, burun akıntısı, kırgınlık, öksürük, ses kısılması gibi belirtiler, viral bademcik iltihabının genel belirtileridir. Titremeli yüksek ateş, yüksek ateşe bağlı sıtma krizleri, çok belirgin yutkunma güçlüğü, eklemlerde oluşan yoğun bir kırgınlık ise bakteriyal enfeksiyonlu bademcik iltihabının genel belirtileridir.

Uzmanlara başvurulduğunda bu belirtiler hastalığın teşhisi açısından da önem taşımaktadır. Bakteriyal enfeksiyonların teşhisinin konması için bazen boğaz kültürü testlerinden faydalanmak gerekiyor ancak, boğaz kültürü testinin sonuçları bir haftayı bulabilen süreçlerde alınabilmektedir.

Bademcik enfeksiyonu belirtileri nelerdir ?

Viral enfeksiyonlarda boğaz kültürü testlerinin sonuçları öğrenilinceye kadar uygulanan tedavilerle hastalık çoğu zaman iyileşmiş oluyor. Tam olarak teşhis edilemediği için viral bademcik iltihabı tedavisi yerine daha genel bir tedavi uygulandığı için de hastalık daha yavaş tedavi ediliyor. Bu sebeple hastalığın ilk teşhisi sırasında görülen belirtilerin uzmanlara doğru olarak aktarılması hızlı tedavi sürecini de beraberinde getirmektedir.

Bademcik iltihabı tedavisi kaç gün sürer ?

Bademcik iltihabı tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir. Duruma göre farklılık göstermekle birlikte 1 hafta ile 2 hafta arasında olabilir. Bu süre zarfında kişiye antibiyotik tedavisi uygulaması hastalığın iyileşme sürecini hızlandırılabilir.

Bebeklerde bademcik iltihabı belirtileri ?

Viral bademcik iltihabı şüphesi görülen hastalardan genel olarak boğaz kültürü alınmamaktadır, şayet hastanın kanser, şeker, aids gibi enfeksiyonların komplikasyona sebep olma olasılığı yüzünden boğaz kültürü testi yapılır.

Bademcik iltihapları ağızdan veya burundan giren mikropların çok rahat şekilde bademciklere yerleşmesi ve bağışıklık elemanı olan bademcikler tarafından yok edilememesiyle çoğalan mikroplardan oluşan ve oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik boğaz bölgesinde bulunan bağışıklık sisteminin öncü elemanlarındandır. Solunum yolu ile mikropların bağışıklık sistemimimizle ilk karşılaştığı yer olan bademciklerimiz, bağışıklık sistemimizin bu organizmaları algılayıp reaksiyon gösterebilmesi için bir takım olayları başlatır.

Bademcik iltihabına en iyi çözüm Adaçayı ile gargara yapmaktır. Bademcik iltihabı şifalı bitkiler arasında ıhlamuru da sayabiliriz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here