Bademcik İltihabı Nedenleri

0
28
views

Bağışıklık sistemimizin erken uyarı sistemi olarak da tanımlayabileceğimiz bademciklerimiz, Solunum yolu ile vücudumuza giren organizmaların bağışıklık sistemimiz tarafından tanınarak onlara yönelik reaksiyon başlatılmasını sağlayan ön bağışıklık sistemi elemanıdır. Doğrudan vücudumuza giren mikropların en fazla giriş yaptığı yerde olması itibarı ile de hastalıklar karşısında sürekli risk altındadır. Peki, bademcik iltihabı hangi hastalıklara neden olur ? İşte yanıtı…

Özellikle vücudumuzun direncinin düşük olduğu durumlar da, aşırı yoğun olduğumuzda, aşırı stres alında bulunduğumuzda vücudun direncinin düşmesini takiben en kolay ve çabuk etkilenen lenf dokuları sürekli mikroorganizmalara maruz kalan bademcikler olmaktadır.

Bademcik iltihabı neden oluşur

Sigara kullanımı, sürekli alkol tüketimi, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, boğazı tahriş edebilecek kimyasal ürünler ( en fazla görülenlerden  biri, temizlik esnasında kullanılan çamaşır suyu ve tuzruhu’ dur ), sürekli ve fazla miktarda  kullanılan acı ve ekşi, aşırı sıcak veya aşırı soğuk maddelerin sürekli kullanımı genel olarak bademcik iltihaplarının nedenleridir. Bunun yanı sıra boğaz ağrısı şikayeti sebebiyle kişinin kendi başına ilaç kullanımı gelmektedir.

Bademcik iltihabı neden tekrarlar

Genellikle eczanelere danışılarak alınan antibiyotiklerin kullanımı bademcik iltihabına neden olan bakterileri öldürmediği gibi bademcik iltihaplarının bazı türlerinde antibiyotiklerin hiç işe yaramaması, enfeksiyonların daha fazla gelişebilmesine hatta asıl hastalığa sebep olan virüs yerine ona karşı koymak üzere görevli bağışıklık sistemimizin mikro organizmalarını yok etmesi  ve hastalığa sebep olan virüsün antibiyotiklere karşı direnç kazanmasını sağladığı için tedavi sürecine yardımcı olmadığı gibi aksine hastalığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bademcik iltihabı neden geçmez

Aynı virüs sebebiyle ilerleyen zaman dilimlerinde bademcik iltihabının tekrarlaması durumunda kullanılacak antibiyotiklere karşı dirençli olması hastalığın çok daha zor iyileştirilmesine neden olması gibi ciddi bir sonuç ortaya çıkıyor. Uzman önerisi olmadan özellikle antibiyotik kullanılması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir hatadır. Peki, bademcik iltihabı neden böbreği etkiler ? bademcik iltihabı neden böbreği etkiler, bebeklerde bademcik iltihabı neden olur, bademcik iltihabı neden böbreği etkiler gibi sorulara yanıtlar aradığımızı hatırlamak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here