Balanit (Penis İltihabı) Nedir ?

1
36
views

Balanit nedir (penis başı iltihabı)?

Balanit, penis başı cildinin iltihabıdır. Eğer sünnet derisi de tutulursa, balanopostit olarak adlandırılır.

Balanit belirtileri ve belirtileri nelerdir? Acı veriyor mu?

Genellikle, balanit en yaygın belirtileri ve belirtileri şunlardır:

 1. Kızarıklık veya hafif şişlik
 2. Peniste kaşıntı
 3. Penis üzerinde veya çevresinde tahriş veya ağrı

Kokulu bir akıntı bu semptomlara eşlik edebilir.

Balanit ne sebep olur ?

 • Balanit genellikle sünnetsiz erkeklerde bulunur. Sünnet derisinin altındaki alan düzenli olarak yıkanmadığında ve bakteri, cilt ve ter biriktiğinde kötü hijyen katkıda bulunabilir. Altta yatan bazı tıbbi durumlar da, özellikle diabetes mellitus olan balanit riskini artırabilir .
 • Bazı kimyasallara alerjileri dengeye neden olabilir . Bu, sabunlardaki kimyasallar veya penis glansıyla temas halindeki diğer ürünler olabilir.
 • Bazı enfeksiyonlar (özellikle maya enfeksiyonları) dengeye neden olabilir. Reaktif artrit(eski Reiter sendromu), penis başı etrafındaki iltihaplanma ile ilişkilidir (sarkan balanit).
 • Balanit, cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir ; ancak, benzer semptomlara sahip olabilir, örneğin kaşıntı  ve kızarıklık). 

Balanit Bulaşıcı mı?

Balanit veya sünnetsiz bir penis başının iltihaplanması olarak da adlandırılırsa, aşağıdakilerden kaynaklanırsa bulaşıcı olabilir veya olmayabilir:

 1. Bakteriler
 2. Virüsler
 3. Mantar
 4. Cilt tahriş edici

Balanit nasıl teşhis edilir?

Bir sağlık uzmanı genellikle hastaya soru sormaya ve fizik muayeneye dayanarak balanit teşhisi koyabilecektir. Genellikle ek testler gerekmez. Bir doktor bu dengenin altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklandığından şüpheleniyorsa, hasta kan testlerine ihtiyaç duyabilir.

Hangi ilaçlar balanit tedavisi yapar?

İlk olarak, altta yatan neden belirlenir ve tedavi durumun nedenine karşı yönlendirilir. Bir enfeksiyon varsa, uygun antifungal ilaç kullanılabilir. Bir hijyen sorunu ise günlük alışkanlıklar değiştirilir. Genç erkek çocuklar, sünnet derilerinin nasıl geri çekileceği ve temizleneceği konusunda talimat isteyebilir.

En uygun ilaçlar balanitin altta yatan nedenine bağlı olacaktır. Örneğin, Candida enfeksiyonu varsa topikal antifungal krem veya selülit şüphesi varsa antibiyotik verilecektir. Refrakter veya tekrarlanan durumlarda, doktor sünnetin üst derisini kaldırarak daha fazla enfeksiyonu önlemek için mümkün bir yol olarak sünnet önerebilir .

Hangi ev ilaçları ağrıları hafifletir ve balanit tedavisi yapar?

Sabun değiştirmek veya diğer olası tahriş edici maddeler yararlı olabilir. Diğer zamanlarda, doktor oral veya topikal ilaçları reçete edecektir.

Balanit önlenebilir mi?

Dengeli olma riski uygun hijyen ile azaltılabilir, ancak altta yatan nedene bağlı olarak tüm balanitleri önleyemezsiniz. Sünnet, birden fazla atak geçiren hastalarda balanit riskini önlemenin veya azaltmanın bir yolu olarak savunulmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here