Bebekler Neden Yıkanmaktan Korkar

0
29
views

Bebekler çoğu zaman banyo yapmaktan korkar. Peki bebeklerin neden banyo yapmaktan korktuğunu düşündünüz mü? Bu sorunun cevabını arıyorsanız çocuk sağlığı makalemizi hep beraber okuyalım.

Bebeklerin bir kısmı banyo yapmaktan oldukça zevk alırken bir kısmıda bundan nefret eder. Nefret etmesinin nedeni bundan korkmasından kaynaklanmaktadır. Oldukçca keyifli geçmesi beklenen banyolar tam tersi bir hal alabilir. Anneler bebeklerini banyo yaptırmak zorundadır ama bebeğiniz bundan hoşlanmıyorsa bunu daha sakin haraketlerle yapmalısınız. Bebeğinizin banyoyu sevmesini sağlamak için biraz fazla çaba göstermek zorundasınız. Özellikle banyo zamanı dediğinizde arkasına bakmadan kaçan bir çocuğunuz varsa bu çocuk sağlığı makalemizi okumanızda fayda var.

Bebekler yıkanmaktan neden korkar?
Çocuğunuzun korkusunun kaynağı ilezorla yüzleştirmek, onu korkusunu yenmesini sağlamaz. Unutmayın korku doğuştan gelen bir duygu çeşiti değildir, sonradan öğrenilir. Çocuğunuzun korkasının nedenleri; sizin, eşinizin yada bebeğinizin bakımı ile ilgilenen kişinin tavrı çok önemlidir. Çocuklar yeni bir deneyim yaşayacakları zaman çevresindeki kişilerin nasıl davrandığına bakarve onları taklit eder. Tedirgin yetişkinler çocuğu daha fazla tedirgin eder. Tatsız tecrübeler fazla sıcak ya da soğuk su yüzünden yanan, üşüyen, gözüne şampuan kaçan bebekler bir daha aynı şeyleri yaşamamak için banyo yapmak istemeyebilir.

Bu önerileri dikkate alın ve uygulayın
Öncelikle bebeğinize kuru bir deneyim yaşatın. Ortama alışması için ve bu alanda eğlenebileceğinianlayabilmesi için su koymadan bazı oyuncaklar ile birlikte küvetin içine koyun. Bu oyuncakların seçimi ona bırakarak ona güven duygusu verin. Oda sıcaksa ve çıplak oynamaktan hoşlanan bir bebeğe sahipseniz, bırakın cıplak oynasın. Küvetten korkuyorsa büyük bir leğen içerisinde yıkamaya başlayın. Asla bebeğinizi zorlamayın. Öncelikle siz sakin olun ve tedirgin bir yüz ifadeniz olmasın. Sabırlı ve anlayışlı davranırsanız herşey yolunda gidecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here