Bebeklerde Diş Eti İltihabı

0
27
views

Bebeklerde diş eti iltihabı, önemli bir konudur. Özellikle iltihap olan çocuğumuz ise daha fazla önem arz etmektedir. İltihap sıra gelen bir olaylar dizisidir. Tedavinin zamanında yapılmaması durumunda ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir. Anne ve babaların başından geçen bu olayı daha yakından inceleyerek, bilgiler sunmayı hedefliyoruz.

Diş insan hayatında önemli bir yer tutar. Annelik sürecinden tutun da yaşlılığa kadar devam edecek bir yaşam evresidir. Dişlerin iyi bakılması gereklidir. Eğer bakımı tam olmazsa diş kayıplarına ve hatta ciddi diş problemlerine kadar uzayacak süreç ile iç içe olmamız gerekebilir. Çocuklarda dişlerin aylık kontrol ve bakımlarının yapılması bu açıdan önemlidir. Ağız sağlığı ve diş eti rahatsızlarını önlemek için tedbirler vardır. Fakat bunların bir kaçını yapmadığımız zaman dişin çürümeye veya hastalığa davetiye çıkartmaya kadar bu sorun devam etmektedir. Diş etinde erken tanı önemlidir. Önemlidir, çünkü erken müdahale edilerek belki bir kaç sorunun önüne geçebilir. Peki bebeklerde diş eti iltihabı tedavisi nasıl olur ? Bu süreçte anne ve babalara düşen görevler nelerdir ? İşte konumuzda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Bebeklerde diş eti rahatsızlığı sıklıkla gördüğümüz bir problemdir. İlk aşamada süt dişleri çürümeye başlayan bebeklerin doktor kontrolü altına alınması gerekmektedir. Bu süreçten sonra diş eti iltihaplanması evresi yaşanabilmektedir. Diş etlerin oluşacak problem bebeğin rahatsızlanması ve dişlerinin bombeli olarak çıkmasına bile sebep olmaktadır.

Bebeklerde diş eti problemleri oldukça fazladır. Bunları ortadan kaldırmanın yollarını sırasıyla anlatacağız. Önlem açısından bunların uygulanması tavsiye edilir.

  • Şekerli besinlerin tüketilmemesi,
  • Ufak yaşlarda biberonların içerisine bal, reçel gibi şekersi maddelerin bırakılmaması,
  • Tatlandırıcı gıdalardan uzak durulması,
  • Bebeğe ilk başlangıçtan itibaren anne sütünün verilmesi
  • Büyüme evresinde kullanılacak olan diş macunu ve diş fırçasının iyi seçilmesi,
  • Diş bakım malzemelerinin temizliği,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here