Bebeklerde Faranjit Nasıl Tedavi Edilir

0
29
views

Üç on iki yaş arasındaki çocuklarda streptokok faranjiti oldukça sık görülen bir hastalıktır. Beta mikrobuna bağlı olarak oluşur, bunun aksine üç yaşın altında, yani bebeklerde oldukça az sayıda görülür. Sıfır-üç yaş bebeklerde beta mikrobunun veya diğer mikropların oluşabileceği reseptörlerin olmayışı az görülmesinin nedenidir, bununla birlikte nadir olarak ta olsa bebeklerde faranjit görülür.

Bebeklerde faranjit belirtileri

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, genellikle okullar ve anaokulları gibi toplu ortamlarda bulaşarak çoğalır. Mikroplara bağlı hastalığın kuluçka dönemleri iki ila beş gündür ve bu süre hastalığın en bulaşıcı olduğu dönemdir. Genel belirtileri halsizlik, aniden çıkan ateş ve boğaz ağrısı, kusma, karın ağrısı şeklindedir. Bu belirtiler bazı çocuklarda boğaz ağrısı oluşmadan kusma ve karın ağrısı olarak da görülebiliyor. Çocuklarda en sık görülen spreptekok faranjitinin tedavisi antibiyotiklerle yapılır, bu antibiyotikler penisilin grubu antibiyotiklerdir. Peki, faranjit bebeklere bulaşır mı ?

Bebeklerde boğaz faranjiti

Çocukların penisiline karşı alerjilerinin olup-olmadığı bilinmiyorsa mutlaka tespit ettirilmelidir. Peki, bebeklerde faranjit kaç günde geçer ? Antibiyotik tedavisine başlayınca 24 ile 48 saat içerisinde, antibiyotikler tarafından hastalığın bulaşıcılığı engellenebilir. Tedavi sürecinde çocukların bol dinlenmesi ve bol sıvı tüketimi yapması önemlidir. Görülme olasılığı oldukça az olmasıyla birlikte, bebeklerde görülmesi durumunda antibiyotik tedavisi yapılır.

Bebeklerde faranjit için ne yapılmalı

Bebeklerde ve çocuklarda üst damakta küçük noktacıkların oluşması, boğazında ve bademciklerinde kırmızılıklar görülmesi, lenf bezlerinde şişme, boyun bölgesinde beze oluşumu gibi belirtilerin görülmesi durumunda uzman doktorlara başvurulması gerekir.

Bebeklerde faranjit ne iyi gelir

Uygun süreli doğru antibiyotik tedavisi uygulanmadığı zamanlarda zatürre, bronşit, orta kulak iltihabı gibi dha başka ve çok daha ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here