Beyin Donması Nedir ?

0
25
views

Muhtemelen dondurmayı acı verici bir madde olarak düşünmüyorsunuz , ancak dondurulmuş ikramın ilk birkaç kaşık dolusu yiyeceğin tadını çıkarmak, “beyin donması” olarak bilinen alnında ani, keskin bir acıya neden olabilir.

Beyin donduğu sancısı, soğuk havaya maruz kalmanın saniyeler içinde başlayabileceğini ve saniyeler içinde çok hızlı bir şekilde ağrı doruğunun yoğunluğunun, Boston’daki Tufts Tıp Merkezinde bir nörolog ve baş ağrısı uzmanı olduğunu söyledi.

Goldberg “Beyin dondurma” olarak da adlandırılan “dondurma baş ağrısı” olarak adlandırılan tıbbi terimlerle “soğuk uyarıcı baş ağrısı” olarak bilinir. Her yaştan insanı etkileyen yaygın bir fenomen, ama doktorlar bunun neden olduğundan emin değiller. 

Goldberg, bu tür baş ağrısı için ana tetikleyicinin önemli ölçüde soğuk bir sıcaklığa maruz kalması olduğunu söyledi. Sadece iç tetiğin neden olduğu değil, dondurulmuş davranışı çok hızlı yemek gibi; Aynı zamanda, dışarıdan bir fırtınadan da olabilir, örneğin dışarıda bir şapka olmadan, soğuk bir günde ya da çok soğuk bir gölde dalış gibi.

Beynin donması, çok soğuk bir madde – örneğin yemek veya havanın – ağzın çatısına veya boğazın arkasına çarpması ve  bu sıcaklığa duyarlı bölgelerde kan damarlarını ve sinirleri uyarmasıyla başlayabilir .

2012 yılında yapılan küçük bir çalışmada  , kan akışındaki ani artışın ve gözün arkasındaki beynin ortasında yer alan bir kan damarının, anterior serebral arterin boyutunda artışa neden olacağı, beyin donma ağrısından sorumlu olabileceği bulunmuştur. Çalışmada, hastaların beyin donması sona erdiğinde, arterin daraldığı ve kan akışının azaldığı, ki bu da ağrının ortadan kalkmasına neden oldu. Araştırmacılar, kafaya artan kan akışının getirdiği kafa tasındaki basınç artışının, acıya neden olan şey olduğunu düşündüklerini belirttiler. 

Beyin donması için bir başka olası açıklama, soğuk algının trigeminal sinir olarak bilinen baş ve yüzdeki önemli bir siniri harekete geçirmesidir. Trigeminal sinir tetiklendiğinde, başın içindeki kan damarları  kısa bir süre sonra sıkılır ve sıkılır ve ardından hızla genişler veya genişler, ani bir acı hissi ile sonuçlanır, Goldberg Live Science’a anlatır.

Soğuk uyaran kaldırıldığında, kan damarları normale dönerler ve acı gitme eğilimindedir, Goldberg dedi. “Beyin donduru” olarak adlandırılsa bile, bu kısa baş ağrısı dönemi kalıcı hasara neden olmaz ve hayatı tehdit ediyor.

  • İngiliz Medikal Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, 30 ile 60 saniyelik soğuk algınlığıyla baş ağrısının hızlı başlangıcı  .
  • Alnında ve tapınaklarda şiddetli, keskin bir ağrı.
  • Başladıktan birkaç saniye sonra birkaç dakika içinde düzelen ağrı.

Soğuk uyaran baş ağrısının acısı hızlı gelmeye eğilimlidir. Goldberg, ağzın ağzında ve boğazın arkasındaki soğuk havalarda çarpıcı sinirlerin saniyeler içinde gerçekleştiğini söyledi.

Ağız veya burun yoluyla soğuk maruz kalma trigeminal sinir sistemini harekete geçirir  ve bu bilgiyi tüm kafaya iletir. Bu yüzden ağrı kafanın içinde hissedilir, ağızda veya burnunda değil, soğuk algınlığından kaynaklandığı söylenir.

Goldberg, tipik olarak, beynin donma ağrısının alnında en yoğun olduğu ve daha sonra tapınaklara ve başın arkasına yayılabileceğini söyledi. Bazı insanlar rahatsızlığı bir bıçaklama ya da ağrıyan ağrı tipi olarak tanımlayabilirken, migreni olan kişiler bunu bir zonklama ya da titreşen bir acı olarak algılayabilirler.

Çalışmalar, migreni olan kişilerin   beyin dolaşımına daha eğilimli olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, migren olanlarda trigeminal sinirin zaten hassas olması ve soğuk uyaranın bu sinir yolunu daha da aktive edebilmesidir. 

Beyin dondurucu acısı o kadar geçicidir ki, onu tedavi etmeye gerek yoktur, ama kaçınmak zor olabilir, dedi Goldberg. Tabii ki, insanlar tamamen dondurulmuş ikram ve içeceklerden vazgeçebilirdi, ama ne kadar eğlenceli?

Bu zararsız baş ağrısına eğilimli iseniz, bunu önlemek için en iyi yol buz gibi soğuk yiyecekler ve içecekler tüketirken yavaşlamak ve soğuk maddeleri üst damaktan uzak tutmaktır. 

Bazı insanlar ağrı başladıktan sonra yavaş yavaş ılık su içmenin beyin dolaşımının belirtilerini kısa devre yapmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Diğerleri ise dilin alt tarafını ağzın çatısına doğru kıvrılmasını öneriyor, bu da bu hassas noktaya sıcaklık getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here