Çocuklarda Güvenlik Spor ve Eğlence

0
19
views

Çocuğunuz  hangi ya da eğlenceyle meşgul olursa olsun ,gereken malzemeye sahip olması ve ilgili kuralları tam olarak bilmesi şarttır. Örneğin bisiklete biniyorsa bu işi kalabalık yollarda değil, özel parklarda ve yerlerde yapması , her türlü koruyucu önlem alması gerekir.Örneğin kask giymesi ,dizlik ve eldiven takması yerindedir.Hemen her çocuk bisiklete binmeyi ve yüzmeyi öğrenir . Bu iki sporda alınması gereken önlemler aşağıda anlatılmıştır.

BİSİKLETTE GÜVENLİK

10 yaşından küçük çocuklar bisiklete yalnızca  bahçelerde , parklarda   veya özel alanlarda binmelidir , karşıdan karşıya geçerken bile olsa normal bir yolda bisiklete binmeleri sakıncalıdır. Ayrıca bisiklete kaldırımlar üzerinde binmekde yasakdır. Çünkü özellikle köşeler dönülürken yayalara zarar verebilir. Çocuğunuza ilk bisikletini alırken arka tekerleğinde iki küçük yardımcı tekerlek  takılı olarak kullanılabilenleri seçin. Böylece bisiklete binmeyi ve kendine güvenmeyi düşme tehlikesi olmadan öğrenecektir.

Sepet:

Bisikletin arka kısmında bir sepet varsa , çocuğunuza burasının arkadaşlarının oturması için yapılmadığını öğretin . Buraya oturan kişi kolayca düşebilir.

Çamurluk:

Çamurlukların şaseye sıkıca tespit edilmiş olması ve kayma tehlikesinin  söz konusu olmaması gerekir.

Sele:

Bisikletin selesini, çocuğunuz üzerine ata biner gibi oturduğunda her iki ayağı da yere değecek yükseklikte ayarlayın.

Fren Pedalları:

Bunları düzenli olarak kontrol edin ve eğer aşınma izleri  görürseniz değiştirin yada değiştirtin.

Lastikler:

Lastiklerin gereken miktarda şişmiş olmasına dikkat edin.

SUDA GÜVENLİK

Sudaki en önemli güvenlik çocuğunuzun yüzme bilmesidir. Bunun için özellikle su kıyında oturuyorsanız ,çocuğunuza önce suyu sevdirin ve ona yüzmeyi öğretin . Kendi başına su kenarında veya suda oynamasına izin vermeyin. Plajdayken gözlerinizi çocuğunuzdan ayırmayın . Onun deniz topuyla yalnız başına oynamasına izin vermeyin , çünkü akıntı veya rüzgar etkisiyle kıyıdan uzaklaşmaya başlayan topu takip etmeye başlaya bilir. Çocukların deri altı yağ dokusu , büyüklerinkinden ince olduğundan, bunlar daha çabuk üşür. bu nedenle de suda kalınan  sürenin fazla uzatılmaması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here