Çocukları Hastalıktan Koruma Yolları

0
22
views

Bilindiği üzere birçok çocuk hastalığı bulunmaktadır. Bunların bir kısmı bulaşıcıyken bir kısmı ise daha hafif ve bulaşıcı değildir. Ancak tüm hastalıklar elbette ki belirli ölçüde vücudumuz için zararlıdır. Bu durum çocuklar için çok daha fazladır. Çünkü çocukların bünyeleri bir yetişkine göre çok daha hassas ve dış etkilere açıktır. Dolayısıyla bir çocuğun bir yetişkine göre hasta olabilmesi çok daha kolay ve kısa sürelidir. Tüm bu durumlara önlem almak açısından çocuk hastalıkları aşılarını zamanında ve ilgili yerlere yaptırmalıyız.

Çocuklarda beslenme

Yapılan aşıların yanı sıra, çocuk sağlığı için öncelikli olarak yapmamız gereken beslenmeye önem vermektir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme birçok hastalığın önüne geçilmesinde etkili olmasının yanı sıra, aynı zamanda da çocukların daha güçlü bünyelere sahip olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocukların beslenmesine dikkat edilmeli ve tüm besin gruplarından yeteri kadar almasına özen gösterilmelidir.

Hastalıklar ve koruma yöntemleri

Çocuk sağlığı denildiğine akla gelen bir başka durum ise bulaşıcı hastalıklardır. Çocukların bulaşıcı hastalıklardan korunabilmesi için düzenli olarak el temizliklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuklara bu bilinç verilerek, hastalıkların önüne geçilmesi mümkündür. Benzer şekilde diş sağlığı içinde çocuğa diş fırçalama bilinci anne ve baba tarafından mutlaka verilmelidir. Bu sayede çocuk çok daha sağlıklı ve sağlık konusunda bilinçli bir şekilde büyür. Unutulmamalıdır ki sağlıklı çocuklar demek ileri de toplumun çok daha sağlıklı bireylerden oluşacağı anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here