Diş Eti İltihabı Nedeni ve Tedavisi

0
20
views

İltihaplı diş etlerine sebep olan nedir?

Şişmiş, iltihaplı diş etleri varsa, ciddi rahatsızlıklara yol açabileceklerini bilirsiniz. En sık görülen iltihap nedeni diş eti hastalığıdır, ancak yanlış fırçalama veya diş ipi kullanımı, tütün kullanımı, kemoterapi, hormon değişiklikleri ve diş donanımındaki tahriş de rol oynayabilir.

Erken yaşta diş eti hastalığı yaşayan yetişkinlerin yüzde 50’sinden fazlasında iltihaplı diş ağrısı görülür. İltihaplı diş etlerinin ciddiyetine bağlı olarak, iki tür diş eti hastalığından muzdarip olabilirsiniz:

  • Diş eti iltihabı : Erken ve nispeten hafif bir diş eti hastalığı şekli olan dişeti iltihabı her yıl milyonlarca kişiyi etkiler. Diş eti hastalıklarının en yaygın belirtilerinden biri, fırçaladığınızda veya diş ipi kullanırken kanamaya neden olan iltihaplı diş etleridir. Diş eti iltihabı ciddi olmasa da, ilerlemesini önlemek için hastalığı tedavi etmek önemlidir.
  • Periodontitis : Diş eti iltihabı zamanında tedavi edilmediğinde, periodontit olarak bilinen daha ciddi diş eti hastalığı tipine ilerleyebilir. Bu noktada, iltihaplı diş etleri daha ağrılıdır ve dişleriniz gevşemeye başlayabilir. Çünkü periodontitis dişlerinizi yerinde tutan dokuya zarar vermeye başlamıştır. İltihaplı diş eti ve periodontiti tedavi etmek, uzun süreli ağız sağlığınız için çok önemlidir.
İltihaplı diş etlerinden nasıl kurtulur?İltihaplı diş etleri erken diş eti hastalığını tersine çevirmek için kolayca tedavi edilebilir. Diş etlerinizi ve ağzınızı sağlıklı bir şekilde geri almak için aşağıdaki adımları uygulayarak iltihap tedavisine başlayabilirsiniz.

  • Fırçalama tekniğinizi değiştirin: Diş etlerinin etrafındaki dokulara zarar vermemek için diş etlerini daha az sıkarak fırçalayın. Ayrıca uzmanlar, sakız hasarını önlemek için yumuşak, naylon kıllı bir fırça kullanmanızı önerir. Son olarak, yumuşak bir ileri geri fırçalama hareketi kullandığınızdan emin olun.
  • Özenle diş ipi kullanın: Diş ipi kullanımı, dişleriniz arasında kalan ve hem diş eti hastalığına hem de iltihaplı diş etlerine yol açabilecek plak ve tartar birikmesine neden olabilecek yiyecek parçacıklarını giderir. Ayrıca, iltihaplı diş etlerinden kaçınmak için diş ipi kullanırken nazik olun. Diş ipini dişlerinizi aşağı doğru zorlamak yerine ve diş etlerinize zarar vermek yerine dikkatlice kaydırın.
  • Düzenli olarak ağzınızı çalkalayın: Ağzınızı çalkalamak, yiyecek parçacıklarını ve döküntüleri, ayrıca plakaya neden olan ve diş eti hastalığına yol açabilen karbonhidratları gidermeye yardımcı olur. Böylece, nerede olursanız olun, her yemekten veya atıştırmadan sonra ağzınızı çalkalamanıza yardımcı olur. Ayrıca diş etleriniz için özel olarak formüle edilmiş bir gargara kullanmak plak bakterilerini nötralize eder ve diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarının erken belirtilerini azaltır.
  • Anti-gingivitis diş macunu kullanın: Sakız çizgisi çevresinde bulunan plakaya erişip nötralize edebilen ve başlamadan önce sakız sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olabilecek bir diş macunu kullanmayı düşünün . Sakız çizgisi etrafındaki zararlı plak bakterileri zayıflamış emaye bile oluşturabilir.Sağlıklı bir ağız diş eti çizgisinde başladığından, bu alana dikkat edilmesi önemlidir.
  • Beslenmenizi geliştirin: Şişmiş diş etleri yaşama olasılığını en aza indirecek bol C Vitamini ve kalsiyum aldığınızdan emin olun.
  • De-Stres. Yüksek stres seviyeleri, hormon seviyenizi, özellikle de kortizol hormonunu etkileyebilir. Kortizol, iltihaplanmaya ve muhtemelen şiş diş etlerine yol açabilir. Mümkün olduğunca stres atmaya çalışın.

Son olarak, iltihaplı diş etlerinden muzdarip iseniz, tedavi önerileri için diş hekiminizi ziyaret ettiğinizden emin olun. Diş hekiminiz iltihabın özel nedenini saptamaya yardımcı olabilir ve daha iyi diş eti sağlığı elde etmenize yardımcı olabilir. İyi haber şu ki, iltihaplı diş eti ile yaşamak zorunda değilsiniz, çünkü tedavi etmenin birçok yolu vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here