Diş Eti İltihabı

0
27
views

Diş eti iltihabı, bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunun çözümüne dair bilgiler, nasıl oluştuğu ve tedavi yöntemlerini bu makalemizde anlatacağız. Genel itibariyle her yaştan insanda görülebilen bir iltihap türüdür. Sağlık sorunu olan diş eti iltihabının çözümüne dair bilgiler ve ipuçları konumuzda yer almaktadır. Diş etinde görülen bu rahatlık türü itihaplanmaya kadar uzayan bir süreçtir. Çoğu zaman insanlar durumun farkında bile olmayabilir. Tıp literatüründe “periodontitis” isimi ile bilinir. Dişlerin kemikler ile buluştuğu nokta arasında olan küçük çapta bir iltihaplanma türüdür.

diş eti iltihabı
diş eti iltihabı

Diş etinde meydana gelen bu iltihap tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Diş etinin alt veya üst bölümünde görülebilir. Köklerin alt kısmında görülmesi hastalığın derecesinden çok çoğalma türü hakkında bizlere bilgi verir. Diş etlerinde meydana gelebilecek sorunları gözle kontrol ile bulabiliriz. Eğer iltihap kemik kısmında yaşanırsa, diş çürümeye başlayabilir. Hatta daha kötüsü diş düşmesine ve yerine başka diş gelmemesine gibi bir çok sorun doğurur.

Diş eti iltihabı nasıl geçer ?

Hastalığın ilk başında teşhis koymak çok önemlidir. Hekimin yapacağı kontroller sayesinde bu sorun önce tespit edilir ve önlemler alınır. Doktorun yapacağı araştırmada iltihaba neden olan diş taşı ve plağın temizlenmesi işlemi yapılır. Dişlerin sağlıklı bir hal alması için bu işlem önem arz etmektedir. Diş eti iltihabında erken önlem almak her zaman önemlidir. Bu işlemlerin günlük yapılması gerekmektedir.

Diş eti iltihabı belirtileri neler ?

Burada dikkat edilen konulardan birisi de diş eti iltihabının belirtileri ve bunlara dair bulunacak çözüm önerileridir. Ağız içinde oluşabilecek her türlü yara ve kızarıklık iltihap olmayabilir. Koyu renkte olması, diş etinin şişmesi, ağız içinde kötü koku bırakması gibi belirtileri görülmektedir. Sizlerde bu tip rahatsızlıklar ile karşılaşırsanız mutlaka hekime başvurmanızda yarar olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here