Göz Hastalıkları Nedir? Ne Değildir?

0
17
views

Gözler vücudumuzda bulunan ve en hassas organlardan biridir. Bu kadar hassas olmalarıyla birlikte aynı zamanda çok önemli bir görevi de yerine getirmektedirler. Bu görevde elbette ki görmedir. Hayati bir görevi yerine getiren bu organ, dış müdahalelere ve benzeri durumlara oldukça açıktır. Bu durumlar sonucunda da karşımıza göz hastalıkları çıkmaktadır. Belirli tek bir göz hastalığı yoktur. Çeşitli şekillerde ve çeşitli nedenlerden dolayı gözlerimizde sorunlar yaşayabilmekteyiz. Ancak göz çok hassas olduğu için gözde yaşanan en ufak bir sorun dahi karşımıza bir hastalığın belirlisi olarak çıkabilmektedir.

Göz tüm bu nedenlerden dolayı en çok dikkat etmemiz gereken bir bölgedir. Göze gelebilecek herhangi bir darbe bile çeşitli sorunlar yaşamamıza hatta sert bir darbe ile tamamen görme kaybı gibi ciddi sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. Göz hastalıkları dışında aynı zamanda bir takım görme bozuklukları da yaşanabilmektedir. Bahsedilen bu görme bozuklukları genetiktir. Örneğin miyop, astigmat, hipermetrop vb. Bu şekilde görme bozukluğu yaşayan kişilerin gözlerine çok daha fazla dikkat etmesi ve gerekli olduğu zamanların dışında da doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

Göz hastalıkları hepimizin karşılaşma ihtimalinin bulunduğu oldukça önemli hastalıklardır. Bu nedenle gözlerimizde yaşadığımız en ufak bir sıkıntıda bile bir göz doktoruna başvurmalı ve gerekli tedaviyi almalıyız. Böylelikle oluşabilecek diğer göz hastalıklarının önüne geçme veya erken teşhis edilmesi gibi avantajlarımız bulunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here