Göz Kapağı İltihabı (Blefarit) Belirtileri ve Tedavileri

0
24
views

Göz kapağı iltihabı olarak bilinen tıp dilinde Blefarit isim rahatsızlık oldukça sık görülmektedir. Konumuzda göz kapağı iltihaplanması neden olur ? göz kapağı iltihaplanmasına ne iyi gelir ? göz kapağı iltihaplanmasına bitkisel çözüm ? göz kapağı iltihabı için antibiyotik  ve bunun gibi bir çok soruyu cevaplayacağız. Bu hastalık kipriklerin kenarında görülmektedir. Göz kapağı iltihabı belirtileri şu şekildedir.

  • Göz kapağı kenarında kızarıklık, acıma, ağrı
  • Göz kapağı çevresinde kepeklenme, (çapaklanma, köpüklenme)
  • Göz kapağında arpacık veya kis,
  • Göz içerisinde yanma, batma, kuruma,
  • Göz içerisinde yabancı cisim varmış hissi,

Genel itibariyle yukarıdaki durumlar gözlenmektedir. Göz kapağı altı iltihabı hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Tedavisi sağlanılması halinde tekrar gelme ihtimali yüksektir. Günümüzde göz kapağı iltihabı ameliyatı olan kişi sayısı oldukça fazladır. Hastalık kronik olduğundan dolayı çözüm süreci uzundur. Göz kapağı iltihabı için antibiyotik kullanılması pek önerilmez. Göz kapağı iltihabı doğal tedavi sıcak pansuman yapılır. Bunlar dışında göz damlaları, kortizonlu göz damlaları, suni göz yaşı damlaları ve özel göz şampuanları kullanılır.

Göz Kapağı İltihabı Neden Olur

Hastalık uzun süreli rahatsızlık ve göz çevresinde tahrişe neden olabilir. 2 gözü birden etkileyebilir. Göz kapağında iltihaplı sivilce şeklinde de olabilir. Nedenlerini bir başlık altında şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Göz kapağı altındaki bakteriler,
  • Ölü deri hücreleri,
  • Göz kapağı altında bulunan bezlerden yağ salgılanması,
  • Cilt hastalığından dolayı görülme riski

İşte göz kapağı iltihabı kaç günde geçer ? göz kapağı iltihabı şişmesi nasıl geçer ? göz kapağı iltihabı bitkisel tedavi ? göz kapağı iltihabına ne iyi gelir ? tüm soruların ortak yanıtlarını şu şekilde izah edebiliriz. Kronik hastalık olduğundan dolayı kesin tedavisi şudur dememiz yanlış olur. Fakat rahatlatıcı tedavi yöntemleri vardır. Bunların başında sıcak kompres uygulaması ilk sırayı almaktadır. Temiz bir bez veya pamuk yardımıyla sıcak su ile nemlendirmek suretiyle göz kapaklarının (gözlerin kapalı olması gerekir) üzerine bastırılabilir. Kapaklara masaj yapabilir. Bebek şampuanı ile temizlik yapabilir. Hastalık ilerlemiş durumda ise, göz kapağı iltihabı için antibiyotik kullanabilir. Eğer çok şiddetli ağrınız var ise ağızdan antibiyotik alınabilir.

Göz kapağı iltihabı bulaşıcı mıdır ? Hastalık kronik olduğundan dolayı bulaşıcılık söz konusu değildir. Göz kapağı iltihabı ne zaman geçer ? uyguladığınız tedaviye göre süre kısalmaktadır. 1 gün – 4 gün arasında sürebilir. Hastanın kronik durumuna bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here