İltihap Giderici Bilgiler

0
28
views

İltihap giderici başlığı adı altında birçok şeyden bahsedebiliriz. İltihap belirtileri genellikle kızarıklık, şişlik gibi belirtilerden oluştuğu için akla ilk olarak kremler gelmektedir. İltihap giderici kremler genellikle antibiyotik içeriklidir. İltihap giderici krem başlığı altında yapılan araştırma sonucu en çok karşılaştığımız krem Fucidin’dir. Bunun yanı sıra yine Stafine, Mupiderm gibi kremler de önerilmektedir. Fakat ne olursa olsun bir dermatologa görülmeden yani doktor kontrolü olmadan bu ilaçları kullanmamalısınız. Kremlerin yanında iltihap giderici fitiller ya da iltihap giderici haplar da kullanılabilmektedir. Ama bunlarında yine doktor gözetiminde ya da eczane danışmanlığında kullanılması gerekmektedir. İltihap giderici çaylar da bu tarz şikayetlerde hemen başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. O zaman bu çayların ve bitkilerin neler olduğuna bir göz atmak gerekir.

İltihap giderici çaylar nelerdir?

Aslında iltihap giderici çaylar demek yerine iltihap giderici bitkiler demek daha doğru olacaktır. Çünkü bunları çay olarak tüketebileceğiniz gibi farklı şekillerde de tüketebilirsiniz. İltihaba iyi gelen yiyeceklerden birisi zerdeçaldır. Zerdeçal bünyesinde barındırdığı kurkumin adı verilen antioksidan sayesinde vücuttaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Zencefil de yine aynı şekilde iltihap giderici özelliğe sahip olan bileşenler içermektedir. Zencefili hem çay olarak hem yemeklerinizde kullanarak tüketmeniz mümkündür. İltihap giderici olarak fesleğeni de unutmamak gerekir. İçerisinde bulundurduğu öjenol adlı bileşen sayesinde iltihap söktürmektedir.

İltihap giderici kürler nelerdir?

İltihap giderici kürler arasında en çok duyulanlardan bir tanesi Dr. Ahmet Maranki’nin vermiş olduğu kür tarifidir.  Bir bardak su kaynatılır ve kaynayan suyun içine bir tutam maydanoz sapı, 3-4 adet kereviz sapı ve yine 3-4 adet lahana yaprağı atılır. Üç taşım kaynatılıp gece yatmadan bir saat önce bir bardak içilir. Bu kürün yan etkisi bulunmamasının yanı sıra böbrek iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda zayıflamaya da yardımcıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here