İltihap Kurutucu Yiyecekler

0
24
views

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuz yabancı olan bir şeyi (işgalci bir mikrop, bitki poleni veya kimyasal gibi) tanıdığında aktif hale gelir. Bu genellikle inflamasyon adı verilen bir süreci tetikler. Gerçekten tehdit eden istilacılara yönelik inflamasyonun aralıklı olarak çıkması sağlığınızı korur.

Bununla birlikte, yabancı bir istilacı tarafından tehdit edilmemiş olsanız bile bazen iltihaplanma gün içinde ve gün içinde devam eder. Bu iltihap düşmana dönüşebilir. Kanser, kalp hastalığı, diyabet, artrit, depresyon ve Alzheimer de dahil olmak üzere bizi rahatsız eden birçok büyük hastalık, kronik iltihapla ilişkilendirilmiştir.

Enflamasyonla mücadele edebilecek en güçlü araçlardan biri eczaneden değil, marketten geliyor. Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda Beslenme Bölümü’nde beslenme ve epidemiyoloji profesörü Dr. Frank Hu, “Birçok deneysel çalışma gıda veya içecek bileşenlerinin antiinflamatuar etkilere sahip olabileceğini göstermiştir” diyor.

Doğru anti-inflamatuar yiyecekleri seçin ve hastalık riskinizi azaltabilirsiniz. Sürekli olarak yanlış olanları seçin ve enflamatuar hastalık sürecini hızlandırabilirsiniz.

İltihaplanmaya neden olan besinler

Bu yiyecekleri mümkün olduğunca engellemeye veya sınırlamaya çalışın:

 • beyaz ekmek ve hamur işleri gibi rafine karbonhidratlar
 • Patates kızartması ve diğer kızarmış yiyecekler
 • soda ve diğer şekerli içecekler
 • kırmızı et (burger, biftek) ve işlenmiş et (sosisli, sosisli)
 • margarin , kısalma ve domuz yağı

İltihapla savaşmak ve sağlıklı kalmak için basit ipuçları!

Sağlığınızı kronik iltihap risklerinden koruyun

Enflamatuar gıdaların sağlık riskleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, enflamasyon diyetindeki aynı yiyecekler genel olarak soda ve rafine karbonhidratlar ile kırmızı et ve işlenmiş etler dahil olmak üzere sağlığımız için kötü olarak kabul edilir.

Dr. Hu, “Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar için artmış risk ile ilişkilendirilen gıdaların bir kısmı da aşırı iltihaplanma ile ilişkilidir” diyor. “Bu şaşırtıcı değil, çünkü iltihap bu hastalıkların gelişimi için önemli bir mekanizmadır.”

Sağlıksız yiyecekler, aynı zamanda, iltihaplanma için bir risk faktörü olan kilo artışına da katkıda bulunur. Yine de, bazı çalışmalarda, araştırmacılar obeziteyi hesaba kattıktan sonra bile, gıda ve iltihaplanma arasındaki bağlantı kalmıştır, bu da kilo alımının tek sürücü değildir. Dr. Hu, “Bazı gıda bileşenlerinin veya bileşenlerinin, artan kalori alımının üstündeki ve üzerindeki inflamasyon üzerinde bağımsız etkileri olabilir” diyor.

Anti-inflamatuar gıdalar

Bir anti-enflamatuar diyet bu gıdaları içermelidir:

 • domates
 • zeytin yağı
 • ıspanak, lahana ve yaka gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • fındık badem ve ceviz gibi
 • somon, uskumru, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar
 • çilek, yaban mersini, kiraz ve portakal gibi meyveler

Anti-inflamatuar gıdaların yararları

Flip tarafında, enflamasyonu azaltan içecekler ve yiyecekler ve bununla birlikte, kronik hastalık, Dr. Hu. Özellikle bitkilerde bulunan koruyucu bileşikler olan doğal antioksidanlar ve polifenollerde bulunan yaban mersini, elma ve yapraklı yeşillik gibi meyveler ve sebzeleri not eder.

Çalışmalar ayrıca azaltılmış iltihap belirteçleri ve daha düşük kardiyovasküler hastalık ve diyabet riski ile fındıkları ilişkilendirmiştir. Polifenolleri ve diğer iltihap önleyici bileşikleri içeren kahve, iltihaplanmaya karşı da koruyabilir.

Anti-inflamatuar diyet

Enflamasyon düzeylerini azaltmak için, genel sağlıklı bir diyete nişan alın. Antienflamatuar yeme ilkelerini yakından takip eden bir beslenme planı arıyorsanız, meyveler, sebzeler, sert kabuklu yemişler, tam tahıllar, balıklar ve sağlıklı yağlarda yüksek olan Akdeniz diyetini düşünün.

Enflamasyonu azaltmanın yanı sıra, daha doğal ve daha az işlenmiş bir diyet fiziksel ve duygusal sağlığınız üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Dr. Hu, “Sağlıklı bir diyet sadece kronik hastalıklar riskini azaltmak için değil, aynı zamanda ruh halini ve genel yaşam kalitesini iyileştirmek için de faydalıdır” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here