İltihap Nedir ?

0
26
views

Bir yara yandığında, kırmızıya döner ve acı verir, iltihap belirtisi olabilir. Enflamasyon çok genel olarak vücudun bağışıklık sisteminin uyaranlara verdiği yanıttır. Bu, örneğin, bir yarayı ya da parmağınızı delen bir parçalayıcı kolonize eden bakteri olabilir . İltihaplanma, bağışıklık sisteminin zararlı olabileceği bir şeye karşı savaştığı zaman olur.

Bir inflamasyonun nedenleri

Enflamasyonun birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar en yaygın olanlardır:

 • Bakteriler , virüsler veya mantarlar gibi patojenler (mikroplar)
 • Kazıma veya yabancı cisimler gibi harici yaralanmalar (örneğin parmağınızdaki diken)
 • Kimyasalların veya radyasyonun etkileri

Enflamasyona neden olan hastalıklar veya durumlar genellikle “-itis” ile biten bir isme sahiptir. Örneğin:

 • Sistit, mesanenin iltihaplanması
 • Bronşit, bronşların iltihabı
 • Otitis media, orta kulak enfeksiyonu 
 • Dermatit, cildin iltihaplandığı bir hastalıktır

Bir inflamasyon belirtileri

Akut inflamasyonu gösteren beş işaret vardır:

 • kırmızılık
 • Sıcaklık
 • Şişme
 • Ağrı
 • İşlev kaybı

Örneğin, iltihaplı uzuvun artık düzgün bir şekilde hareket ettirilemediği veya soğuk algınlığı sırasında koku duyusunun daha kötü olduğu veya bronşit olduğunda nefes almanın daha zor olduğu durumlarda işlev kaybı söz konusudur .

Bu, bir yaranın bakteriler tarafından enfekte edildiğinde , festers veya kötü şekilde iyileştiğinde, ancak vücut zaten zararlı uyaranlara ya da viral bir enfeksiyona karşı savaşmaya çalışırken inflamasyonun başlamaması anlamına gelir .

Her inflamasyonda beş belirtinin tümü olmaz. Bazı iltihaplar “sessizce” ortaya çıkar ve hiçbir belirti vermez.

Vücudun genel tepki

Enflamasyon şiddetli ise, vücutta genel reaksiyonlara neden olabilir. Bu, aşağıdaki belirtileri ve semptomları içerebilir:

 • Hastalık, tükenme ve ateşlenme ile ilgili genel belirtiler: Bu belirtiler, bağışıklık savunmasının çok aktif olduğuna ve diğer faaliyetlerden yoksun olabilecek çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğuna işarettir. Ateşe bağlı olarak metabolizma hızı daha yüksekse daha fazla savunma maddesi ve hücre üretilebilir.
 • Artan sayıda savunma hücresi gibi kandaki değişiklikler.

Bir inflamasyonun çok nadir fakat tehlikeli bir komplikasyonu sepsis denir. Bakteriler vücudun belirli bir bölümünde hızla çoğalırlarsa ve birden fazla miktarda kan dolaşımına aniden girerse, sepsis oluşabilir . Bu, vücut iltihapla yerel olarak savaşmakta başarılı olmazsa, patojenler çok agresiftir veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflarsa bu gerçekleşebilir.

Soğuk algınlığı, çok hasta ve çok yüksek ateş hissi de kan zehirlenmesi belirtileri olabilir. Kan zehirlenmesinden şüpheleniliyorsa, tıbbi yardımlara acilen ihtiyaç vardır.

Bir iltihabınız olduğunda ne olur?

Birçok farklı bağışıklık hücresi bir iltihapta yer alabilir. Farklı maddeleri, inflamatuar mediatörleri serbest bırakırlar. Bunlar bradikinin ve histamin doku hormonlarını içerir. Dokulardaki dar kan damarlarının genişlemesine ve böylece daha fazla kanın yaralı dokuya ulaşmasına neden olurlar. Bu nedenle iltihaplı bölge kırmızıya döner ve ısınır.

İyileşme sürecine yardımcı olmak için daha fazla savunma hücresi de yaralı dokuya kanla birlikte getirilir. Her iki hormon da sinirleri tahriş edebilir ve ağrı sinyallerinin beyne gönderilmesine neden olabilir. Enflamasyon acı verirse, genellikle vücudun etkilenen kısmını tercih edersiniz.

Enflamatuvar mediatörlerin bir başka işlevi daha vardır: dar damarların geçirgenliğini arttırır, böylece daha fazla savunma hücresi etkilenen dokuya girebilir. Savunma hücreleri de iltihaplı dokuya daha fazla sıvı taşır, bu yüzden genellikle şişer. Bu sıvı bir kez daha dokulardan sonra bir kez daha taşınır ve şişlik tekrar kaybolur.

Mukoza zarları iltihaplanma sırasında daha fazla sıvı salmaktadır. Bu, örneğin burun tıkanıklığınız olduğunda ve burun mukozası zarları iltihaplandığında ortaya çıkar. Daha sonra burun salgıları, virüsleri vücuttan hızlı bir şekilde temizlemeye yardımcı olabilir.

Enflamasyonlar da kronik hastalıklara neden olabilir

Bir iltihap her zaman vücudun yardımcı bir yanıtı değildir. Bazı hastalıklarda bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi hücrelerine karşı savaşır ve zararlı iltihaplanmalara neden olur. Bunlar şunları içerir:

 • Tüm vücut boyunca birçok eklemin kalıcı olarak iltihaplandığı Romatoid artrit
 • Psoriasis, kronik bir cilt hastalığı
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak iltihapları

Bu hastalıklar kronik iltihaplı hastalıklar olarak adlandırılır ve yıllarca hatta değişen derecelerde şiddet ve aktivite süreleri boyunca sürebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here