İltihap Tedavisi

0
30
views

İltihabı Hızla Azaltmanın 5 Yolu

Kronik inflamasyon modern toplumdaki en sinsi hastalıklardan biridir. Bazı yaşam tarzı faktörleri inflamasyonu artırır ve sonuç olarak hücrelerimiz en yüksek performansta işlev görme kapasitesini kaybeder. Sonuç, genellikle otoimmünite ve kanser gibi tam yanmış hastalıklara yol açan, sağlığın yavaş yavaş bozulmasıdır . Bu yazıda, enflamasyonu hızla azaltmanın 5 yolunu keşfedeceksiniz!

Enflamasyon, bağışıklık sistemimizin vücuttaki bazı dokulara dikkat etmesi için sinyal veren gerekli biyolojik bir süreçtir. Bir şey doğru olmadığında, bağışıklık sistemi suçluyu çıkarmak için elinden geleni yapar. Enflamasyon zayıf beslenme ve stres gibi şeylerden dolayı kronik olarak yüksek olduğunda , bağışıklık sistemi hızla bunalır.

 

Enflamasyondan Etkilenen Koşullar

Enflamasyonu anlamak için çok kritik olan bir şey, hücrelerdeki mitokondrinin enerjisel çıktısını etkileyebilmesidir . Hücrelerimizdeki mitokondri, vücudumuzun günlük süreçleri gerçekleştirmek için kullandığı enerjinin neredeyse tamamını oluşturan şeydir. İltihap, mitokondriyal enerji üretimini engellediğinde, vücudunuz hemen herhangi bir hastalık için daha yüksek bir risk altındadır.

Enflamasyon, kronik hastalıklarda hemen her zaman bir faktördür. Kronik inflamasyon ile bağlantılı en iyi koşullar şunlardır:

Otomatik Bağışıklık

Kanser ( 1 , 2 )

Şeker hastalığı

Artrit

Sızıntılı Gut

Kalp hastalığı

Karaciğer hastalığı

Pankreatit ( 3 )

Nörodejeneratif hastalıklar

Davranışsal değişiklikler ( 4 )

 

Enfeksiyonun Azaltılması Neden Önemlidir?

Her zaman hastalarım ile inflamasyonu temel bir strateji olarak ele almaya çalışıyorum. Vücudunuzu en iyi sağlığın korunması için birbirleriyle iletişim kuran bir dizi radyo olarak düşünürseniz , iltihap, radyo paraziti gibidir. Enflamasyonu ilk önce ele alarak ve statik olanı temizleyerek, vücudun kendisini iletişim kurma ve iyileştirme konusunda çok daha iyi bir yeteneği vardır.

Vücut sağlığını korumak için karmaşık iletişim süreçlerine çok fazla ihtiyaç duyduğundan, iletişim süreçlerinin sınırsız çalışmasını sağlamak için her adım atılmalıdır.

 

 Enflamasyonu Azaltmanın 5 Yolu

Şimdi biliyoruz ki, iltihaplanma, kronik hastalıkların çoğuna katkıda bulunan (veya en önemli faktör olan), burada sinsi etkileriyle mücadele etmek için 5 etkili stratejidir.

 

hidrasyon

Toksinlere maruz kalmak, kronik inflamasyonda büyük bir faktördür. Bunlar pestisitler , ağır metaller, hava kirliliği, küf ve daha fazlasını içerebilir . Günlük olarak, bile bilmeden bir toksin listesine maruz kalıyoruz. Etkin bir şekilde nemlendirme, vücudun etkili bir şekilde detoks yapabildiğinden emin olmak için temel stratejilerden biridir.

Nemlendirme gerçekten iyi bağırsakları temizlemeye yardımcı olur , toksinleri karaciğer ve böbrekler boyunca hareket ettirir ve ter ile ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ek olarak, hücreleriniz uygun işlevleri yerine getirmek için yeterli hidrasyon gerektirir. Genel olarak, ne kadar hidratlı olursanız, vücudunuzda daha az inflamasyon mevcut olacaktır.

 

Hidrasyon İpuçları

Yeterli hidrasyon söz konusu olduğunda önerdiğim birkaç yönerge vardır:

Suyunuzun klor, florür, ağır metaller vb. Gibi kirleticilerden arındırılmış olduğundan emin olun, evinizde ters osmoz sistemi kurmak harika bir fikirdir. Suyunuz toksinlerle doluysa, sadece problemi ekleyecektir.

İlk öğünüzü tüketmeden önce sabah 32-64 gram su içerek Süper Nemlendirin. Bu, vücudunuzu temizlemeye yardımcı olacak ve gün için astarlanacaktır.

Seyreltilmiş tam sodyum organik et suyuna elektrolitler veya yudum sağlamak için suya Himalaya pembesi gibi doğal tuzlar ekleyin . Süper nemlendirme, elektrolitlerin dengeli kalmasını sağlamak için ekstra stratejiler gerektirir ve sinir sistemi vücudun her tarafındaki sinyalleri düzgün bir şekilde iletebilir.

Aşağıdaki grafik, günlük olarak tüketmeniz gereken mutlak  minimum su ihtiyacını göstermektedir. Maksimum fayda için, her gün su onsunda vücut ağırlığınızı içmek için bir hedef haline getirin.

 

Günlük hareket

İnsan vücudu hakkında daha fazla şey öğrendiğimde fark ettiğim bir şey, şeyleri hareket ettirmek zorunda olmanızdır. Bu, bağırsaklar, idrar yolları , ter bezleri, dolaşım sistemi, lenfatikler ve hatta kaslarınız dahil olmak üzere hemen hemen her organ sistemi için geçerlidir . Bu sistemlerin akmasını sağlamak, onları sağlıklı tutan şeydir.

Bu alanlardan herhangi birinde durgunlaştığımızda sorunlar ortaya çıkıyor ve sıklıkla tonlarca iltihap alıyoruz. Günlük egzersiz lenf sıvısını pompalamak ve dolaşımını artırmak için harikadır. Dokularınıza taze kan vermek, metabolik kalıntıları temizlemek ve iltihaplı dokulara besin sağlamak için yardımcı olduğu için enflamasyonu azaltmak için önemli bir stratejidir.

 

Taşınma Yolları

Vücudunuzu olabildiğince hareket ettirdiğinizden emin olmak için günlük yaşamınızda bir öncelik haline getirin. Yürümek için git, uzat ve yeterli egzersiz yap. Daha etkileyici olun ve konuşmanızı iletmek için vücudunuzu kullanın, vücudunuzu hareket ettirmek için herhangi bir mazeret arayın. Ve elbette, uzun süreler boyunca oturmaktan kaçının .

Kan ve lenf dolaşımını iyileştirmek için güçlü bir strateji geri tepmektedir. Bu sadece küçük bir trambolin üzerinde zıplamak ve tüm bu dolaşım pompalama almak için 10 dakika sürer. Bunlar nispeten ucuz için amazon üzerinde bulunabilir ve mükemmel bir egzersiz şeklidir.

Son olarak, diğer bazı büyük stratejiler soğuk duşlar , sauna ve hatta kan pompalamanıza yardımcı olacak masajlar.

Şifalı Diyet

Toplumumuzda en çok görülen iltihap kaynaklarından biri diyet olmak zorunda. Vücudunuzu iltihaptan kurtarmak istiyorsanız, vücudunuza ne koyduğunuzu düşünmeye başlamanız gerekir.

Birçok insan günlerini, tüm yaptıkları zaman vücutlarını sürekli olarak iltihaplı bir duruma sokan şekere saldığı zaman, sağlıklı yediklerini düşünüyorlar . Aynı zamanda, birçok insan sindirimi zor olan ve sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan gıdaları tüketmektedir.

Sindirim sistemini kronik olarak enfekte etmek, otoimmün hastalıkları olan kişilerde gördüğüm en yaygın faktörlerden biridir. Bağırsak iltihabı, sızan bağırsaklara yol açtığı için , tanınmayan, sindirilmemiş gıda parçacıkları kan akışına karışır ve bağışıklık sistemini karıştırır ve masif inflamasyona neden olur ( 5 ).

 

Şifalı Diyet Kuralları

İlk ve en önemlisi, şeker ve tahıllar diyetten çıkarılmalıdır. Kolayca şekere metabolize edilenherhangi bir şey kan şekerini dengelemeye yardımcı olmak için büyük ölçüde sınırlandırılmalıdır.

Karbonhidratlardan alınan kalorilerin çoğunu sağlıklı yağ kaynakları ile değiştirin. Ben şahsen yoğun olarak hindistancevizi yağına, otlu tereyağı, MCT yağları , zeytinyağları ve avokado yağlarına güveniyorum . Diğer büyük yağ kaynakları arasında hindistan cevizi sütü, avokado, fındık ve tohumlar (eğer tolere edildiyse) ve otlatılmış etlerin yağlı kesimleri bulunur.

Kanola, aspur ve soya gibi son derece işlenmiş bitkisel yağlardan kesinlikle kaçınmak isteyeceksiniz çünkü bunlar, vücuda yüksek düzeyde iltihaplıdır.

Son olarak, her zaman bitkisel olmayan bitki ve antioksidanlar için çeşitli nişastalı sebzelerin ve bitkilerin tüketimini vurgularım. Vücudu bu besin maddeleri ile beslemek, serbest radikal kaynaklı inflamasyonla savaşmak için güçlü antioksidan destektir. Çilek, limon ve limes gibi az glisemik meyveler de çok büyüktür.

 

Stresi Azaltın ve Uyku Geliştirin

Kronik stres, sitokinler olarak adlandırılan inflamatuar biyobelirteçlerde yaygın artışlara neden olur. Stresimizi kontrol etmek için hiçbir şey yapmazsak, bu sitokin aktivitesi zamanla çok zarar verebilir ( 6 ). Kronik olarak yükselen pro-inflamatuar sitokin belirteçleri, özellikle bağışıklık sistemi için kötüdür , kapıları fırsatçı enfeksiyonlara açar ve bir hastalıkla karşılaşma şansımızı arttırır.

Günlük yaşamın stres gidericilerine karşı koymanın en iyi yollarından biri, mümkün olan en iyi uykuyu elde etmektir. Uyku sırasında, beyniniz metabolik kalıntıları temizler ve vücut derin bir iyileşme haline getirilir. Zayıf uykuda kronik stres, sağlığın hızlı dejenerasyonu için bir reçete.

 

En İyi Uykunuzu Başlarken

Uyku optimize etmek sirkadiyen ritminizi düzenleyerek yapacak çok şey var. Vücudunuz güneş battığında ve güneş batınca uyurken uyanık olacak şekilde tasarlanmıştır. Pek çok yapay ışık kaynağıyla, vücut artık uyku için doğru sinyalleri almaz.

Sabah güneş ışığını al

Mavi ışık engelleme gözlüklerini kullanarak, yatmadan 1-2 saat içerisinde suni ışıktan kaçının.

Mümkünse, gece saat 10’dan önce yatakta olun, gece yarısından önce her saat uykusu gece yarısından sonra 3 saate eşittir

Odanı karart

Sabah kafeini sınırlayın

Uykuya dalmış bir rutin oluştur

Zihnini rahatlatmak için şükran duy

 

Gelişmiş Destek

Şimdiye kadar listelenen stratejilere ek olarak, enflamasyonun güçlü modülatörleri olduğu kanıtlanmış bazı takviyeler vardır. Genel olarak, insanlara, sağlık sorunlarıyla mücadele edenlerin iyileşme sürecini hızlandırabilmelerine rağmen, takviyenin gerekli olmadığını söylerim.

Kronik iltihap ve ağrı, üstesinden gelmek için duygusal bir meydan okuma olabilir ve bazen bu insanlar, onları bir araya toplayıp, bir kez daha optimal sağlığa kavuşmak için alabilecekleri tüm yardımlara ihtiyaç duyarlar.

 

Omega-3 yağlı asitler

Omega-3 yağ asitleri , inflamasyonu hafifleten en temel takviyelerden biridir. Günümüzde çoğu insan Omega-6 yağlarında yüksek ve Omega-3’te eksik olan yüksek oranda işlenmiş diyetler tüketmektedir. Bu dengesizlik tek başına inflamasyonun daha yüksek seviyelerine katkıda bulunur, çünkü omega-6 yağları eikosanoid yolağında (iltihaplanmadan sorumludur) yer alır.

Yüksek kaliteli saflaştırılmış balık yağının 2-5 gramını kullanarak Omega-3 omega-6 yağ oranınızı artırarak, enflamasyonunuzu büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Aslında, omega-3 yağ asitleri ile birlikte flavonoidlerin birleşimi , bağışıklık sistemini uyarmak için kontrollü çalışmalarda gösterilmiştir ve aynı zamanda vücuttaki enflamatuar belirleyicileri de düşürmektedir ( 7 ).

Bu, bir sonraki takviye ile omega-3 balık yağı tüketmek anlamına gelir flavonoidlere benzer özelliklere sahip olduğu göz önüne alındığında güçlü bir strateji olabilir.

 

Zerdeçal

Zerdeçal  en kapsamlı çalışılan anti-inflamatuar bileşiklerden biridir. Hint kökü baharatından elde edilen zerdeçal , bu bileşiğin, iltihaplanmayı hafifletme yeteneği ile çok fazla ilgisi olabilen birçok hastalık alanında muazzam iyileşme potansiyeli vardır ( 8 ).

Zerdeçal yemek eklemek için harika olsa da ve kesinlikle bunu yapmanızı tavsiye ederim, lipozomal formda standartlaştırılmış bir curcumin ekstresinin karşılaştığım en güçlü anti-inflamatuar bileşiklerden biri olduğunu buldum.

Lipozomal kurkumin, bu besinin en çok ihtiyaç duyulan hücrelere düz bir şekilde yayılmasını sağlayan lipozomlar olarak adlandırılan mikrokürelerde paketlenir. Enflamasyon hücresel ve mitokondriyal düzeyde çok zararlı olduğundan, bu önemli bir husustur.

 

D vitamini

D vitamini, bağışıklık  sistemini düzenleyip koordine etmekten sorumlu olan en güçlü besinlerden biridir  . Bağışıklık sistemini yeniden koordine ederek, D vitamini güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Vitamin D eksikliği, güneş kremi  kullanımı ve düşük güneş ışınları nedeniyle toplumumuzda çok yaygındır  . Bunun da ötesinde, ortalama diyet, D vitamini gibi organ etleri ve bazı balıklar gibi besin kaynaklarından ciddi şekilde yoksundur.

Kronik inflamatuar durumlar yaşayan çoğu insan için, 25 lbs başına 2000IU D vitamini tavsiye ederim. Vücut ağırlığı veya en az 10.000 IU toplam ve her zaman Vitamin K2 ile birlikte.

 

Glutatyon Arttırıcı Maddeler

Glutatyon, vücuttaki diğer tüm anti-oksidanları düzenleyen ana antioksidanımızdır. Vücutta yüksek miktarda glutatyon bulunması, serbest radikallerin enflamatuar etkilerini hafifletmek için önemlidir.

Serbest radikaller, stresin herhangi bir döneminde yaşam tarzı ya da bağırsakta bakteriyel dengesizlik gibi bir şey olduğunda yukarı regüle edilir.

Klinik uygulamalar için, N-asetil sistein (NAC) veya asetile glutatyon gibi glutatyon takviye ajanları kullanacağım. Bu amaçla, Brain SuperCharge veya aşağıdaki eki kişisel olarak tavsiye edeceğim .

 

Pro Omega-CRP 

Aşırı inflamasyonu azaltmada güçlü bir rol oynayabilecek uzun bir takviye listesi olsa da, yapacak olursanız inanılmaz bir one-stop-shop buldum .

Belirtilen yaşam tarzı stratejileri inflamasyonu kontrol etmek için kesinlikle gereklidir. Bu stratejilere ek olarak ek destek söz konusu olduğunda, Omega-CRP karşılaştığım en güçlü ve kapsamlı ek.

Piyasadaki en kaliteli balık yağlarından biri olmasının yanı sıra, güçlü glutatyon takviye ajanlarının yanında en güçlü curcumin özlerinden birine sahiptir.

Bu, benim ona katkıda bulunan ağır bir iltihaplanma etkisine sahip bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalan herkes için geçerli.

özet

Enflamasyon hemen her kronik hastalığa katkıda bulunur. Bazı hastalıklarda, aslında birincil katkıda bulunanlardan biri olarak düşünülebilir. Bu makalede özetlenen stratejileri takip etmek vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğini büyük ölçüde artıracaktır.

Daha önce de söylediğim gibi, iltihaplanma, vücutta iyileşme için sorumlu olan iletişim süreçleri için radyo paraziti gibidir. Enflamasyonu azaltarak, bu sinyalleri yeniden koordine edersiniz ve iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here