İltihaplı Ciğer Belirtileri ve Tedavisi

0
34
views

Akciğer iltihabı insanı her zaman korkutan ve cidden önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir. Akciğer dokularında oluşan ve üreyen mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonel hastalığa iltihap denir. Bu iltihaplanma bakteri, mantar ya da virüs nedeniyle oluşabilmektedir. Özellikle soğuk havalarda bu tarz bir enfeksiyon oluşumu daha yüksek ihtimal göstermektedir. Akciğer iltihabı belirtilerinden bir tanesi hiç şüphesiz öksürüktür. Öksürük ilk başta kuru bir şekilde başlarken sonradan sonraya sarı ya da yeşil renkte balgam olarak karşımıza çıkıyorsa iltihaplanmadan şüphelenilebilir. Öksürüğün yanı sıra nefes almakta güçlük çekme, hızlı nefes alıp verme, ateşlenme gibi belirtileri de vardır. Aynı zamanda iştah kaybı, göğüs kafesinde ve kaslarda ağrı, terleme ve titreme gibi problemlerle de karşılaşılabilir. Elbette bu belirtilerin olması direkt olarak iltihap olduğunu göstermez. Fakat belirtiler şiddetliyse acilen bir doktor kontrolünden geçmekte fayda olacaktır.

Akciğer iltihabı tedavisi genel olarak antibiyotik kullanımıyla başlar. Antibiyotik doktor kontrolünde belli bir zaman kullanılmalıdır. Antibiyotik iltihaba neden olan bakterinin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Antibiyotik kullanımının yanı sıra akciğer iltihabının tedavisinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi kişisel bakımdır. Bu tarz bir hastalıkla karşı karşıya olan kişinin sigaradan uzak durması gerekir. Vücudun ihtiyacı kadar sıvı almalıdır.

Akciğer İltihabı Belirtileri

  • Çoğunlukla öksürüklü kan şeklinde balgam gelir,
  • Göğüste sıklıkla ağrı olması,
  • Anlık aşırı üşüme ve titremenin başlaması,
  • Aşırı ateş ve halsizlik

Akciğer iltihabı bitkisel tedavi uygulanarak da hafifletilebilir. Ciğer iltihabı bitkileri denildiğinde akla ilk gelen bitki zencefildir. Zencefil içinde bulunan antioksidan sayesinde ciğerdeki istenmeyen dokuları uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Zencefili çay olarak hazırlayabilir ya da yemeklerinize katabilirsiniz. Zencefilin yanı sıra sarımsak, ekinezya, andız otu, okaliptüs gibi bitkiler de iltihaplı akciğere iyi gelen bitkilerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here