İltihaplı Diş Tedavisi ve Bilinmeyenleri

0
28
views

Diş tedavisi çok önemlidir. Halk arasında hep merak edilen, iltihaplı diş çekilir mi, iltihaplı dişi çekmek veya iltihaplı diş ağrısına çözümler hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. İnsanların akıllarında ki tüm sorulara cevaplar vereceğiz. İnsanın vücudu üzerinde ki en büyük ağrılardan birisi, diş ağrılarıdır. Diş insan yaşamın tüm fonksiyonları durdurur ve yaşanmaz bir hale sokar. Günlük yaşamdan koparır derecesinde olur. Ağrının şiddetine göre hareket etmek yerine, ilk sızıdan itibaren diş hekime gitmekte yarar vardır. Eğer geç kalırsanız, beklenmedik ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanız an meselesi olabilir. İltihap ilerleme kayıt eder ve diş etlerine doğru yayılma gösterirse, dişinizi çektirmek zorunda kalabilirsiniz.

Her diş ağrısı bir iltihap doğuracak değildir. Fakat iltihap derecesine gelmiş diş içinde fazla yapılacak bir şey yoktur, desek yeridir. Diş hekimi bu durumda uygulayacağı tedavi yöntemlerinden birisi iltihabı önlenmek adına antibiyotik ilaçlar olabilir. Bunun dışında sizler evinizde farklı yöntemler üzerinde çalışmayınız. Hekimin gözetiminde tedavinizi uygulayınız.

İltihaplı Diş İçin Evde Çözümler

Peki, gece gelen nöbetler olursa ne yapmak gerekiyor. İltihaplı diş tedavisinde evde yapılacak en pratik yolları kısaca açıklayalım. Yani, İltihaplı diş ağrısına evde çözüm noktaları :

Poşet çaylar, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Kuru olan poşet çayı dişinizi üzerine koyunuz. Fakat bunun öncesinde buzdolabından 10 dk civarında bekletmekte yarar var.

Gargara, yöntemi yapılabilecek tedaviler arasında en popüler olanıdır. 1 bardak suya 2 çay kaşığı oranınca tuz eklenerek karıştırılır. Dişin ağrıyan bölgesinde gargara yapılır.

İltihaplı Diş Tedavisi
İltihaplı Diş Tedavisi

İltihaplı Diş Ağrısı Olanlar İçin Öneriler;

  • Sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmakta yarar vardır,
  • Yemek yerken ağrının olduğu bölgeyi kullanmaktan kaçınmalı,
  • Dişinizi günde en az 2 kez kullanmalı,
  • İltihaplı diş antibiyotik ilaçlar kullanmalı,
  • Sigara tüketimini azaltın veya tamamen içmeyi bırakınız,
  • Yemekleri sıcak tüketmeyiniz,

Burada saydığımız yöntemlerin geçici olduğunu unutmayınız. Mutlaka diş hekime gitmenizde yarar vardır. Ayrıca halk arasında yapılan eski tedavi yöntemlerini kullanmaktan kaçınız.(Dişe rakı koymak, dişi kapıya bağlanan ip ile çekmek gibi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here