İltihaptan Kurtulmanın Yolları

0
19
views

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kronik iltahabın önlenmesine yardımcı olabilir

İltihabı göremez veya hissedemezsiniz, ancak iltihaplanma vücudunuza yavaşça zarar verebilir.

Vücudun doğal iyileşme sisteminin bir parçası olan iltihap (şişlik), yaralanma ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur. Ancak bu sadece yaralanma ve hastalığa tepki olarak gerçekleşmez.

Ayrıca, bağışıklık sistemi, savaşmak için bir yaralanma veya enfeksiyon olmadan harekete geçtiğinde de enflamatuar bir tepki oluşabilir. İyileşecek hiçbir şey olmadığından, normalde bizi koruyan bağışıklık sistemi hücreleri sağlıklı arterleri, organları ve eklemleri yok etmeye başlar.

Yeterli egzersiz  yapmamak, çok fazla stres vücut iltihabını tetikler. Kronik iltihabı uzun vadede zararlı sonuçları olabilir. Bu yüzden yediğiniz yemek, aldığınız uyku kalitesi ve ne kadar egzersiz yaptığınız, iltihaplanmayı azaltma konusunda gerçekten önemli.

Kronik iltihap vücuda ne yapar?

Kronik iltihap başta sadece biraz yorgunluk doğurur. Ancak iltlhap ilerledikçe, atar damarlarınıza, organlarınıza ve eklemlerinize zarar vermeye başlar. Denetlenmeden bırakıldığında, kalp hastalığı, kan damarı hastalığı, diyabet, obezite, kanser, Alzheimer hastalığı ve diğer koşullar gibi kronik hastalıklara neden olabilir.

iltihaba neden olan bağışıklık sistemi hücreleri, kalbin arterlerinin astarında yağ birikintileri oluşmasına katkıda bulunur. Bu plaklar nihayetinde yırtılabilir ve bu da bir arteri tıkayabilecek bir pıhtı oluşumuna neden olur. Tıkanma olduğunda, sonuç bir kalp krizidir.

İltihabı ölçmenin en yaygın yolu, iltihabın bir belirteci olan C-reaktif protein (hs-CRP) için bir kan testi yapmaktır. Doktorlar ayrıca kronik iltihabın değerlendirmek için homosistein seviyelerini ölçer. Son olarak, doktorlar kırmızı kan hücrelerinin hasarını değerlendirmek için HbA1C’yi (kan şekeri ölçümü) test eder.

Kronik iltihap riskini azaltmak için ne yapabilirim?

Sağlıklı, antibiyotik  bir yaşam tarzı ile iltihap kontrol edebilir ve hatta tersine çevirebilirsiniz. Ailesinde kalp hastalığı veya kolon kanseri gibi sağlık sorunları olan insanlar, doktorlarıyla iltihabı azaltarak hastalığı önlemeyi destekleyen yaşam tarzı değişiklikleri hakkında konuşmalıdır.

Vücudunuzdaki iltihabı azaltmak için bu 6 ipucunu izleyin:

1. Anti-İltihap yiyecekleri tüketin

Yiyecek seçimleriniz, iltihaplanmaya karşı koruyabildiklerinden, genel sağlık için alabileceğiniz ilaçlar ve takviyeler kadar önemlidir.

Daha fazla meyve, sebze ve omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler yiyin. En iyi omega-3 kaynaklarından bazıları; somon ve ton balığı gibi soğuk su balıkları ve tofu, ceviz, keten tohumu ve soya fasulyesidir.

Diğer antibiyotik yiyecekler arasında üzüm, kereviz, yaban mersini, sarımsak, zeytinyağı, çay ve bazı baharatlar (zencefil, biberiye ve zerdeçal) bulunur.

Akdeniz diyeti bir antibiyotik diyet örneğidir. Bunun nedeni meyveler, sebzeler, balık ve kepekli tahıllara odaklanmasından ve kırmızı et, tereyağı ve yumurta sarısı gibi sağlıksız yağların yanı sıra işlenmiş ve rafine edilmiş şekerler ve karbonhidratlar üzerindeki sınırlamalarıdır.

2. İltihaba neden olan yiyecekleri kesin veya ortadan kaldırın

Antibiyotik bir diyet, iltihaplanmayı destekleyen gıdaları da sınırlandırıyor..

İltihaplı yiyecekler arasında kırmızı et ve margarin, mısır yağı, derin yağda kızartılmış yiyecekler ve çoğu işlenmiş yiyecek gibi trans yağ içeren herhangi bir şey bulunur.

3. Kan şekeri kontrolü

Beyaz un, beyaz pirinç, rafine şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu olan herhangi bir şey gibi basit karbonhidratları sınırlandırın veya bunlardan kaçının.

İzlenmesi kolay bir kural, beyaz ekmek, pirinç ve makarna gibi beyaz yiyeceklerin yanı sıra beyaz şeker ve un ile yapılan yiyeceklerden kaçınmaktır. Yağsız proteinler ve sebzeler, meyveler ve kahveli pirinç ve tam buğday ekmeği gibi tam tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekler etrafında yemekler oluşturun. Etiketleri kontrol edin ve “tam buğday” veya başka bir tam tahılın ilk bileşen olduğundan emin olun.

4. Egzersiz yapmak için zaman ayırın

Düzenli egzersiz iltihabı önlemenin mükemmel bir yolu.

Haftada en az dört ile beş kez 30 ile 45 dakika aerobik egzersiz ve 10 ile 25 dakika ağırlık veya direnç eğitimi için zaman ayırın.

5. Kilo

Fazla kilolu insanlar daha fazla iltihaplanır. Kilo vermek iltihabı azaltabilir.

6. Stresi yönetin

Kronik stres iltihaplanmaya katkıda bulunur. Gün boyunca stresi yönetmek için meditasyon, yoga, geri bildirim, güdümlü görüntüler veya başka bir yöntem kullanın.

Hayatta karşılaştığımız stresli durumların çoğunu değiştiremeyebiliriz, ancak stresi daha iyi yönetmeyi öğrenerek yanıtımızı ve algımızı değiştirebiliriz

İltihabı azaltmak için aldığımız önlemlerin, artan sağlık ve kronik hastalık riskinin azalmasıyla zamanla ortaya çıktığını hatırlamak önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here