Kalp Hastalarının Sıcak Zamanlarda Dikkat Etmesi Gerekenler

0
20
views

Dünyada sürekli olarak yaşanan iklim değişiklikleri kalp hastalarına sorunlar açabilmektedir. Kışın soğuk faktör etkili olduğu gibi yazın da sıcak faktörünün etkisi kalp hastalarına zor günler geçirmelerine neden olur. Özellikle Bypass hastalarının  yaz aylarında kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bu özeni koruyamazlarsa ileride kalp krizine kadar kendilerini götürebilirler.

Yazın sıcağından etkilenen kalp hastalıkları iki çeşittir. Bunlar koroner kalp hastalıkları ve kalp kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalarının yazın sıcaktan etkilenmelerinin en önemli nedeni , % 90 oranında hastaların idrar söktürücü kullanmalarıdır. Çünkü bu hastalığa yakalanan hastalar vücutlarındaki fazla tuz ve minerali idrar yoluyla vücutlarından dışarı atarlar.

Bunun dışında yazın hastalar terledikleri içinde terleme yoluyla vücutlarından yine tuz atarlar. Buda vücutlarında çok fazla tuz miktarının yok olmasına sebep olur. Böylece halsizlik , bulantı , baş dönmesi , ritim eksikliği gibi hastalıklarla da karşılaşırlar. Bu yüzden kalp kapak hastaları yaz ayı yaklaşıp sıcaklar vurmadan önce doktorlarına başvurup idrar söktürücü ilaçlarının dozunu yeterli olacak şekilde indirmeleri gerekmektedir.

Koroner kalp hastaları ise kalp damar hastalarına göre daha farklıdırlar. Çünkü bu hastalarda kanın akışkanlığı çok önemlidir. Bu hastaların kanlarının akışkan olması için kan akışkanlığını sağlayan kan sulandırıcı ilaçlar verilmektedir. Bu hastalıklar hastaları kalp krizine hatta ölüme kadar götürmektedir. O yüzden koroner hastalar sıcaktan kesinlikle kaçınmalılar ve bol bol su içmeliler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here