Kış Aylarında Dengeli Beslenmek

0
21
views

Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenin en önemli şartı dengeli ve düzenli beslenmedir. Bu beslenme şekli kontrol altında olur ve diyetisyenlerin veya doktorların önerileri ile de desteklenir ise son derece sağlıklı bir yaşam geçirmeniz mümkün olacaktır. Dengeli beslenmenin öncesinde bilmeniz gereken bazı küçük denilen ama aslında en önemlisi olan genetik durumumuzun tespit edilerek buna göre bir program belirlemeliyiz. Genler bizim ne gibi bir yaşam süreceğimizi belirleyen en önemli unsurdur. Ailemizde bulunan hastalıkları araştırıp o plan çerçevesinde dengeli beslenmeyi yaparsak kalıtımsal özelliklerimizden kaynaklı sorunları aza indirgeriz.

Bunun için uygulanması gereken beslenme yöntemi şu şekilde yapılmalıdır. Öncelikle sabah koşumuzu gerçekleştirdikten sonra çok iyi bir kahvaltı etmeliyiz. Bu öğün en ana yemek öğününüz olmalıdır. Öğlen yemeklerini meyve yiyerek atıştırabilirsiniz. Eğer dayanamaz iseniz çocuk menüsü ile öğlen geçirilmiş olsun. Sabah ve akşam arası çok zorladığınız anda ise su içerek açlık hissinizi azaltabilirsiniz. Yine o aralarda bolca yeşil çay içerek hem zayıflamamıza yardımcı olurlar hem de açlık hissimizi yok ederler. Bir başka yöntem ise şartlarınız müsait olur ise gün ışığına çıkarak hafif bir yürüyüş yapmak olabilir. Gün ışığı enerji yaydığı yaydığı için size tokluk hissini verecektir. Biraz yürüyüş ise size açlığınızı hafif yorgunluk nedeni ile unutturacaktır.

Akşam yemeğini ise en geç saat 7 gibi yemiş olun ki gece uyana kadar sindirebilmiş olun. Eğer sindiremez iseniz o yediğiniz yemek aynen yağ olarak size yansıyacaktır. Bu neden ile dikkatli olun. Akşam yemeğini ise hafif yemeklerden seçin ki sindirimi kolay olsun. Akşamları yenilecek balık türü deniz ürünleri önerilerimiz arasında yer alacaktır. Bu balık yemeği ise haftada en az 3 gece olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here