Kronik Faranjit Nasıl Tedavi Edilir

1
42
views

Faranjit hastalığına nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Hastalığın nedenleri aynı zamanda türü ile ilgilide bilgi verir. Faranjit genel anlamda iki türe ayrılır. Akut faranjit ve kronik faranjit, bu türlerinin dışında da nadir görülen virütik türleri de vardır.

Akut faranjit genellikle kış aylarında üst solunum yolları rahatsızlıklarına bağlı olarak başlar ve bazı durumlarda semptomatik tedavi süreci ile kolaylıkla iyileştirilebilir, bazı durumlarda ise antibiyotik kullanımını gerektirir. Kronik faranjit ise bir tetikleyici madde veya alerjenle birlikte başlar, her iki hastalık türünde de tetikleyici unsurun tespiti ve maruz kalmanın engellenmesi tedavi sürecini belirleyebilmek için önemlidir.

Farenjit nedir ve nasıl tedavi edilir

Akut faranjitin tedavisi sırasında, antibiyotiklerin yanı sıra, boğaz bölgesini rahatlatıcı ilaçlar ve ateş düşürücüler kullanılır. Dinlenme ve bol sıvı tüketimi dikkat edilmesi gereken destek tedavileridir. Ilık şekilde olması kaydıyla içecek takviyesi ve özellikle adaçayı tüketimi önerilir.

Faranjit nasıl tedavi edilir

Ada çayının içerisinde etken maddeler suda çözünebilen antibiyotiklerdir, bu sebeple ılık olarak tüketilmesinin faranjit hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Mümkün olduğunca boğazın kuruması engellenmelidir, sürekli iklimleme yapılan atmosferlerde, tozlu ve kirli yerlerde mümkün olduğunca durulmamalıdır.

Akut faranjit kolay tedavi edilebilir olmasına rağmen doğru tedavi yöntemi ile engellenmezse kronik hale dönüşebilir veya başka hastalıklara zemin hazırlayabilir, bu sebeplerle tedavisini yaptırmak önemlidir. Kronik faranjit tedavisi sırasında nedenin tespitini takip eden süreçte ortadan kaldırılması gerekmektedir, kronik faranjitlerin yüksek oranda tetikleyicilerinin alerjenler olduğu tespit edilmiştir.

Kaynak : http://faranjit.org/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here