Kronik İltihap

0
26
views

İltihap, vücudunuzun zararlı istilacılara karşı doğal savunma sistemidir. Akut İltihap kısa sürelidir ve iyileşmek için esastır. Öte yandan, kronik İltihap ciddi bir konudur. Diyet ve yaşam tarzı seçimlerinin yanı sıra çevresel faktörler nedeniyle gelişir. Kronik hastalıkların çoğuna katkıda bulunan sessiz bir katildir ve ABD’deki en büyük 10 ölüm nedeninden 7’sine katkıda bulunur. İltihap anlamak, onunla savaşmanın ve sağlığını geri kazanmanın anahtarıdır.

Bu yazıda, iltihabı derinlemesine tartışmak istiyorum, böylece durumu, ne olduğunu, neye neden olduğunu, vücudunuzu nasıl etkilediğini ve hangi koşullarla ilişkili olduğunu daha iyi anlayabilmenizi sağlayabilirsiniz.

İLTİHAP NEDİR?

İltihap, vücudunuzun virüslere, bakterilere, mantarlara, hasarlı hücrelere ve benzeri şeylere karşı doğal savunmasıdır. Vücudunuz yabancı istilacıları fark ettiğinde veya bir yaralanma yaşadığında, kendisini korur ve iltihaplanma yoluyla iyileşmeyi teşvik eder.

İki farklı İltihap türü vardır: akut ve kronik. Akut İltihap, yaralanma, alerjen ve kısa ömürlü hastalıklar söz konusu olduğunda vücudunuz için faydalıdır. İltihap kronikleşip kontrolden çıktığında, ancak bir problem haline gelir ve vücudunuzda hastalığa yol açar.

AKUT İltihap

Akut İltihap, pozitif, koruyucu ve iyileştirici bir mekanizmadır. Bu bir arkadaş. Kendinizi düşerseniz veya keserseniz, acı, kızarıklık, morarma, şişlik ve kabuklanmalarla karşılaşacaksınız.

Eğer üşütürseniz veya mevsimsel alerjiniz varsa, gözlerinde kızarıklık, burun akıntısı ve ağrı olabilir. Deri enfeksiyonları ve bazı ev eşyalarına veya giysilere alerjileri kızarıklık, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Tüm bu belirtiler vücudunuzun sizi korumanın yoludur ve iyileşme sürecinizi hızlandırır. Bazı durumlarda, akut apandisit gibi, ağrı ve diğer akut İltihap semptomları bir şeyin yanlış olduğu ve tedavinin gerekli olduğunun bir alarmıdır.

Akut İltihap kısa sürmektedir. Yalnızca birkaç gün ile birkaç hafta arasında veya sorunlar çözülene kadar devam eder, sonra her şey normale döner. 

KRONİK İLTİHAP

Kronik İltihap, asıl problemin yattığı yerdir. İşlerin kontrolden çıktığının bir işareti. Gerçek işgalcilere saldırmak yerine, vücut kendine saldırmaya başlar.

Kronik iltihaplanma, genellikle toksik ve sağlıksız bir diyet, dengesiz, uykusuzluk, egzersiz eksikliği veya çok fazla stres içeren değişmiş bir bağırsak florası gibi yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanır. Toksik temizlik ürünlerinin kullanılması, kötü hava kalitesi ve toksinlerin çevresinde çalışmak gibi çevresel faktörler de rol oynayabilir.

Vücudunuz zekidir ve işlenmiş gıdaların, kimyasalların, stresin ve diğer sağlıksız faktörlerin optimal refahı için iyi olmadığını bilir. Kötü gıdalar, sağlıksız yaşam tarzı seçimleri ve istilacı olarak çevresel sıkıntı görmeye başlar. Elinden gelenin en iyisini yaparak, vücut iltihaplanma ile onlarla savaşmaya çalışır. Sorun şu ki, küçük bir kesik, geçici mevsimsel alerjilerden veya mide böceklerinden farklı olarak, bu sağlıksız beslenmeyi yediğiniz, stresi yaşamaya devam ettiğiniz, uyumadığınız ve egzersiz yapmadığınız ve maruz kaldığınız sürece bu faktörlerin yok olmayacağıdır. çevresel toksinler. Vücudunuz savaşmaya devam edecek, sonuç çıkmadan daha fazla ve daha fazla mücadele edecek. Sonunda, hastalık için iltihabı kendiliğinden bulaştırır, yabancı dokularda kendi dokusunu ekler ve onu öldürür.

Kronik İltihap, ağrı, beyin sisi, eklem ağrısı, depresyon, karın sorunları, baş ağrıları ve daha fazlası gibi her türlü garip belirtilere yol açar. Kronik iltihap çoğu kronik hastalık vakasından sorumludur. ABD’deki en büyük 10 ölüm nedeninden 7’sine katkıda bulunuyor. Akut iltihap aksine, kronik iltihap uzun bir süre, aylarca, hatta yıllarca sürebilir. İyi haber, daha iyi yemek ve iyi yaşam tarzı seçimleri yoluyla kronik iltihabı iyileştirebileceğiniz ve hatta ortadan kaldırabileceğinizdir.

Kronik iltihap Belirtileri

 • Gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal, asit reflü vb. Gibi sindirim sorunları
 • Yüksek kan şekeri
 • Kilo alımı, özellikle bel bölgenizde
 • Yorgunluk ve sürekli yorgunluk
 • Uyku sorunları
 • Depresyon ve anksiyete
 • Beyin sis
 • Sedef hastalığı, egzama, akne , kızarıklık veya şişlik gibi cilt sorunları
 • Baş ağrısı ve migren
 • Alerji belirtileri
 • Diş eti hastalığı
 • Sık soğuk algınlığı ve hastalık
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Kalan, açıklanamayan ve rastgele acılar

KRONİK İLTİHAPLANMAYA NEDEN OLAN NEDİR?

Vücudunuz, iyi şeyleri içeride tutmak ve kötü şeyleri dışarıda tutmak için tasarlanmış inanılmaz derecede karmaşık ve akıllı bir sistemdir. Kalın bir deri tabakasına ve organlarınızı koruyan ve işgalcilerin girmesini zorlaştıran bir iskelet sistemine sahipsiniz . Ancak, vücudunuzun zarar görmeye ve izinsiz girişlere karşı en savunmasız olan bir kısmı vardır – ve bu sizin bağırsaklarınızdır.

İltihap kökü, ağzınıza koyduğunuz şeyle başlar.

Bağırsaklarınız enerji için yediğiniz, şifa, hücreler için yapı taşları, vb. İçin yediğiniz yiyecekleri almak üzere tasarlanmıştır. Kanınızla yiyeceğiniz arasında yalnızca bir TEK hücre tabakası vardır. Vücudunuz gerçek yiyeceklerden çok özel vitamin, mineral ve mikro besinleri almak için tasarlanmıştır. Vücuda giren başka herhangi bir şey temel olarak tanınmaz ve bu şekilde etiketlenir.

Çok işlenmiş yiyecekleri, rafine şekerleri, koruyucu maddeleri ve diğer doğal olmayan içerikleri yediğinizde, vücudunuz onlarla ne yapacağınızı bilemez. Bir ya da iki kez yerseniz herhangi bir problem olmayabilir, ancak tekrar tekrar yediğinizde vücut savunmada etkili bir şekilde hareket eder ve inflamatuar bir tepki verir.

Yiyecekleri yemeye devam ettikçe, iltihap devam eder ve bağırsak zarınızın hücre katmanına yavaşça zarar verir.

Mikroskopik seviyede hücreleriniz ayrılmaya başlar ve sonunda bağırsak duvarınızda boşluklar bırakır. Bağırsak duvarında boşluklar olduğu zaman, yiyecekler sindirilmemiş olarak kan akışınıza sızabilir, bu da Sızdıran Gut Hastalığının tanımıdır.

Sızdıran Gut belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • yorgunluk
 • Beslenme eksiklikleri
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Beyin sis
 • Hafıza sorunu
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Gaz ve şişkinlik
 • Cilt döküntüleri, döküntüler, egzama, rosacea
 • Duygudurum bozuklukları
 • Yoğun istek
 • Otoimmün rahatsızlığı

İltihaplara kaynamaya başladığında ve kronik iltihaplanma kademesinin ilk başladığında, neredeyse her zaman birinin bağırsağında başladığını buldum. Bağırsakta kronikleştiğinde iltihap, vücudun diğer bölgelerinde, hasar derinleştikçe ve devam ederken ortaya çıkmaya başlar.

Antibiyotikler ve iltihap

Sağlıklı beslenseniz bile, bağırsak için başka bir “atom bombası” var. Bu antibiyotikler. Her ne kadar hayat kurtarıcı olsa da, çoğu insan tüm mikrobiyomunuzu nasıl yok edebileceği ve her tur sırasında ve sonrasında bağırsağınızı iyileştirmek için çalışmazsanız iltihaplanma ve sağlık sorunlarına yol açabilecekleri konusunda eğitimli değildir.

Antibiyotik kullanıyorsanız ve aldığınızda, bağırsak bütünlüğünü sağlamak ve sağlığı korumak için aşağıdaki protokolü kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim:

Antibiyotik Sırasında ve Sonrasında Gutunuzu Nasıl İyileştirirsiniz

 1. Bir kutu veya kutudan gelen yiyeceklerden kaçının. Bir tur antibiyotikten birkaç hafta sonra, bütün gerçek yiyeceklere yapışmayı ve işlenmiş ve kutulu yemeklerden ve atıştırmalıklardan kaçınmayı şiddetle tavsiye ederim. Bu, evde taze sebzeler, meyveler, çiğ fındık ve tohumlar, otlar ve baharatlar, temiz etler ve bazı süt ürünleri kullanarak yemek pişirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu birkaç hafta boyunca yapın ve sonra% 80 sağlıklı, tam gıdalar ve% 20 biraz esnekliğe sahip olabileceğiniz ve istediğiniz kadar sağlıklı olmayan aperatifler ve yiyecekler yiyebileceğiniz 80/20 diyete geri dönün.
 2. Günlük fermente yiyecekleri yiyin. Dünyadaki hemen hemen her kültürde, fermente gıdalar bir insanın günlük diyetinin bir parçasıdır. Ancak bu Amerikan kültüründe normal değildir. Fermente / probiyotikçe zengin yiyecekleri günde en az bir kere tüketmenizi öneririm. Bu, miso, lahana turşusu, kimchi, kombucha, kefir, kefir suyu, natto, fermente edilmiş sebzeler, yüksek kaliteli yunan yoğurdu, vb. İçerebilir.
 3. Yüksek kaliteli bir probiyotik takviyesi kullanın. Pek çok fermente gıda tüketebileceğinizi düşünmüyorsanız, günlük bir probiyotik takviyesi alın. Piyasada size pek faydası olmayacak kadar düşük ve düşük kaliteli bir çok probiyotik vardır, bu nedenle doktorunuzdan bir öneri isteyin.

Bağırsak mikrobiyomunuz 100 trilyon bakteri hücresi içerir. Hasar görmüş veya silinmişse, bu numara gece boyunca yapılamaz. Bağırsak iyileşme protokolünüzle sabırlı ve tutarlı olun ve bağırsaklarınızı her zaman destekleyecek bir yaşam tarzı benimseyin.

Süt ve Glüten

Çoğu insan süt ve glüteni iyi bir şekilde sindirebilir. Bununla birlikte, süt ve glüten hassasiyetleri olan bazı insanlar için, bu içerikleri tüketmek iltihabı tetikleyebilir. Duyarlılık elde edilmezse, iltihap kronik hale gelebilir ve bir insanın sağlığını ve canlılığını yavaşça kötüleştirir.

Süt ve / veya glüten duyarlılığı semptomlarınız varsa, resmi olarak test edilmesi için sağlık uzmanınızı ziyaret etmenizi öneririm. Belirtilerinize bu yiyeceklerden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığına karar vermede yardımcı olacaktır. Bu yiyecekleri sindirme konusunda sorun yaşıyorsanız, bunları diyetinizden çıkarmanız için bir plan yapabilirsiniz.

KRONİK İLTİHAP İLİŞKİLİ SAĞLIK KOŞULLARI

Kalp hastalığı

Devam eden kronik iltihap, kardiyovasküler hastalığa önemli bir katkıda bulunur . Araştırmacılar, binlerce atardamarı inceleyerek, yalnızca gıdaların, kalp hastalığına yol açabilecek iltihaplanma ile vücudun tepki vermesine neden olabilecek küçük yaralanmalar yaratabileceğini tespit etti. İltihap, aterosklerozun ayrılmaz bir parçasıdır, kolesterol katmanlarına veya çoğu zaman kan damarlarımızın içlerinde bulunan ve kalp hastalıklarına neden olan plaklara atıfta bulunan plaklardır. Doktorlar, kalp krizi riskinizi belirlemek için CRP (C-reaktif protein) adı verilen iltihaplanma testini kullanır.

Artrit

Artrit olduğunda, eklemlerinizin iltihaplandığı ve sertlik, şişme ve ağrı yaşayabileceğiniz anlamına gelir. İltihaplanma ile açıkça bağlantılı romatoid artrit (RA) olarak da adlandırılan inflamatuar artrit vardır. Ayrıca, iltihap olmayan artrit olan başka bir form olan osteoartrit (OA) de vardır. OA aşınma ve yıpranma ile ilgilidir, ancak hala kıkırdak bozulması sonucu eklem iltihabı ile ilgili olabilir.

Otoimmün rahatsızlığı

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla kendi bedeninize saldırdığı bir olgudur. Araştırmalar, otoimmün koşulları, vücudunuzdaki iltihapla ilişkilendirdi. Romatoid artrit, lupus, multipl skleroz, insüline bağımlı (tip 1) diyabet, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi birçok otoimmün durum vardır. 

Otoinflamatuar Hastalıklar

İltihaplı Bağırsak Hastalığı, Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit gibi bağırsaklarınızın iltihaplandığı durumlar, iltihabın rol oynadığı diğer hastalıklardır. Bazıları IBD’lerin otoimmün koşullar olduğuna inanırken , diğerleri biraz farklı olduklarını ve oto-enflamatuar koşullar olarak sınıflandırılması gerektiğini savunuyorlar. 

Depresyon

Depresyon ve diğer zihinsel sağlık koşullarının beyninizdeki kimyasalların (özellikle serotonin ve norepinefrin) dengesizliğinin bir sonucu olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, depresyonun vücudunuzdaki düşük dereceli kronik bir iltihaplanma ile bağlantılı olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Beyin taramaları, depresyonu olanlarda nöroinflamatmasyonu fark edebilir. Araştırmalar ayrıca, depresyonu olanların,% 46 daha yüksek seviyelerde C-reaktif protein (CRP) olduğunu ve enflamatuar hastalık belirteci olduğunu göstermiştir.

Alzheimer Hastalığı ve Demans

Araştırmalar kronik iltihapları, özellikle yaşlı erişkinlerde nöroinflamatasyonu bilişsel gerileme, Alzheimer ve demansla ilişkilendirmiştir. Ayrıca, anti-enflamatuar ilacı alanların bu hastalıklardan daha az şans aldığını tespit etti.

Şeker hastalığı

Araştırmalar, iltihaplanma, diyabet, obezite ve metabolik sendrom arasında bir etkileşim olduğunu göstermektedir. İltihap insülin direncine neden olur. İnsülin direnci Tip 2 Diyabetin ana nedenidir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, kan damarlarınızda hasara yol açan iltihabı tetikler. Yaşam tarzı değişiklikleri olmadan, iltihaplanma ve diyabet döngüsü devam eder.

Kanser

Kronik inflamasyon, kansere yol açabilecek DNA hasarına neden olabilir. IBD gibi iltihaplı durumları veya otoimmün koşullar gibi iltihaplanma ile ilgili hastalıkları daha yüksek bir kanser riski altındadır. Dahası, vücudunuzdaki kanser, kanserin büyümesini ve yayılmasını tetikleyebilecek daha da iltihaplanmaya yol açabilir.

Alerjiler

Alerjenlere maruz kalmak akut iltihaba neden olabilir. Bununla birlikte, alerjenlere sürekli maruz kalmak kronik iltihaplanma, daha yüksek bağışıklık tepkisi, daha ciddi semptomlar ve daha fazla alerji ile sonuçlanabilir. 

Gut

Gut, şiddetli bir akut iltihap reaksiyondur ve vücuttaki aşırı ürik asit, hiperürisemi adı verilen bir durumun sonucudur. Kronik inflamasyon daha fazla gut hastalığına neden olabilir.

Böbrek hastalığı

Kronik böbrek hastalığı (KBH) ile ilişkili kronik, düşük dereceli iiltihap, kanda AGE’ler, homosistein ve sitokinler gibi pro-enflamatuar moleküllerin tutulmasına neden olabilir. Bu semptomları artırabilir ve hastalığın ilerlemesini hızlandırabilir. 

osteoporoz

Kemik dokularını parçalayan, osteoklast olarak bilinen hücreler, iltihaplanmayan bir ortam tarafından uyarılır. Vücutlarda enflamasyonu daha yüksek olan veya enflamatuar rahatsızlığı olan kişilerde kemik kaybı ve osteoporoz görülme olasılığı daha yüksektir.

ENFLAMASYONU AZALTMAK VE CANLILIĞI ARTIRMAK İÇİN 5 ADIM PLANI

Enflamasyonu başarıyla azaltmak ve genel sağlık ve zindeliği geliştirmek için 5 adım.

# 1 80/20 Zihniyetini Kabul Edin 

Eşsiz ve / veya kısıtlayıcı tıbbi koşullar endişe etmediği sürece, tüm hastalarımın ne yeneceğini seçerken 80/20 zihniyet kullanmasını öneririm.

Zamanınızın% 80’i sağlıklı, sağlıklı, besleyici açıdan zengin besinler yemelisiniz. Aşağıdaki yiyecek gruplarından bir denge yiyin:

 • Taze meyve ve sebzeler
 • Çiğ fındık ve tohumlar
 • Otlar ve baharatlar
 • Mandıra
 • Etler temiz
 • Kepekli tahıllar
 • Sağlıklı yağlar ve yağlar
 • Fermente gıdalar

Zamanın% 20’si aşağıdaki kategorilerden biraz alabilir:

 • İşlenmiş yiyecekler ve atıştırmalıklar
 • Şekerler ve çikolata
 • Şekerli davranır
 • Yağlı yiyecekler / hızlı yiyecekler
 • Rafine şekerler
 • vb

Unutmayın, bir tur antibiyotik kullanıyorsanız veya şiddetli bir iltihaplanma veya hastalıklı bir durumdan başlıyorsanız, zamanın% 100’ünü sağlıklı gıda kategorilerinden yemeyi tavsiye ederim. Doğru bağırsak dengesini ve bağışıklığı geri yükleyene kadar bunu yapın. Doktorunuz, kişiye ve koşullara bağlı olarak değişebileceğinden, daha katı bir diyet yaşam tarzında ne kadar kalmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

# 2 İltihaplanmaya Karşı Gıdaların Alınmasını Artırın 

Aşağıdakiler insan vücudundaki iltihabı azaltma yetenekleri için çalışılmıştır. Aşağıdakilerden en az bir veya ikisine sahip olmaya çalışın.

 1. Zerdeçal
 2. Zencefil
 3. Yeşil yapraklı sebzeler
 4. Yaban mersini
 5. Ananas
 6. Kereviz
 7. Kemik suyu
 8. Ceviz
 9. Hindistancevizi yağı
 10. Pancar
 11. Yağlı balık
 12. Mantarlar

# 3 Vücudunuzu Hareketli Tutun

İnsan vücudunu ne kadar çok inceler ve doktor olarak çalışırsam o kadar çok hareket etmenin ne kadar önemli olduğunun farkına varırım. Mutlaka egzersiz yapmaktan bahsetmiyorum, yine de sağlıklı bir alışkanlık olabilir. Normal uyanma saatlerinde düzenli hareket alışkanlıkları oluşturma hakkında konuşuyorum.

Atalarımız şimdi yaptığımızdan çok daha fazla harekete geçti. Vücut aktif bir yaşam tarzı içinde hareket etmek ve büyür. 7/24 çarpan bir kalbe, damarlarınızdan sürekli akan kanınıza, daima mevcut ve hareket halinde olan bir sindirim sistemine, sürekli çalışan organlara, her zaman uyaranlara tepki gösteren bir sinir sistemine ve asla uyumayan bir beyninize sahipsiniz. Siz bir kaya ya da hareketsiz olmayı amaçlayan bir nesne değilsiniz. Vücudunuzdaki her hücre hareket etmek için yapılır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı yaşadığımız zaman, bedenlerimiz durgun hale gelir ve iltihap ve sayısız sağlık sorunu geliştiririz. Vücudunuzu bir su kütlesi gibi düşünün; Bir nehir akarken kirleri temizler ve açıktır. Bir nehrin bir kısmı durgun ve su birikintisi haline geldiğinde, yavaşça çamurlu ve kirli hale gelir ve neyin içine atıldığına bağlı olarak toksik hale gelir.

Her gün belirli bir süre egzersiz yapmak yerine, daha fazla hareketle dolu bir yaşam tarzı geliştirin. Kalkmadan ve hareket etmeden asla bir saatten fazla oturmayın. Mümkün olduğunca yürüyün. Park yerinin arkasına park edin. Her hafta sonu yürüyüşe çık. Koş ve çocuklarınla ​​oyna. Bir spor takımına katılın. Ne istersen! Sadece hareket.

# 4 Uyku Kalitesini Artırın

Çalışmalar, düşük uyku kalitesinin iltihaplanma riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu bulmuştur. Vücudunuzun gece dinlenmek, işlemek, iyileşmek ve yenilenmek için yeterli zamana ihtiyacı vardır. Uyku sık sık kesintiye uğradığında veya yeterli kalitede uyku sağlanamadığında, fazla mesai sorunlarına yol açabilir. (27)

Uyku kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Elektronik olmayan ya da her türlü yanıp sönen ışıklı, serin ve çok karanlık bir odada uyuyun
 • Yatmadan en az 90 dakika önce herhangi bir ekran veya mavi ışığa maruz kalmaktan kaçının (telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanmanız gerekiyorsa, mavi ışık engelleyici bir uygulama veya ayar kullanın).
 • Sadece sabahları kafein tüketin ve öğleden sonra içmeyin
 • Gün boyunca en az 20 dakika güneş ışığı alın
 • Sabah egzersizi
 • Tutarlı bir gece rutini oluşturun
 • İçki altın süt çay
 • Yatmadan önce bu sindirim sistemi rahatsız edici gıdalar kaçının

# 5 Dışarıda Harcanan Zamanı Artırma

Ortalama bir Amerikalıların yaşamlarının% 80’inden fazlasını içeride geçirdiğini biliyor muydunuz? Evlerinde, ofislerinde, arabalarında veya başka bir binada, insanlar dünyadan koparak hayatlarının büyük bir kısmını harcıyorlar.

Araştırmalar, aralarında iletken olmayan bir malzeme olmadan “topraklamanın” veya yeryüzünün (kir, çim vb.) Durmasının, iltihabı düşürmek, ağrıyı azaltmak ve hatta bağışıklık sisteminin fonksiyonunu arttırmak için harikalar yarattığını bulmuşlardır. (28)

Dışarıda geçirilen zaman, ayrıca yeterli miktarda D vitamini üretmek için hayati önem taşıyan güneş ışığına maruz kalmayı da arttırır. D Vitamini aslında iltihabı azaltmada, beyin fonksiyonunu iyileştirmede, ruh halini ve uykusunda artış ve hastalık riskini azaltmada büyük rol oynayan bir hormondur. (29)

Her gün dışarıda zaman geçirmeyi öncelikli yapın (sadece evinizden arabaya yürümek kadar!). Mümkünse en az 20 dakika güneş ışığına maruz bırakın.

Daha fazla bilgi edinmek için yayınlanmış kitabımın tamamını satın alabilirsiniz: Kendi Sağlık Kahramanınız Olmak İçin 5 Adım .

İltihap Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S. İltihap ve şişlik aynı şey midir?

C. Hayır. Şişme, iltihaplanma sonucu ortaya çıkabilir ve iltihap belirtisi olabilir. Bununla birlikte, belirli bölgelerdeki veya vücudunuzdaki dokularda sıvı birikmesinden kaynaklandığı zaman iltihap olmadan oluşabilir.

S. İltihap ve enfeksiyon aynı şey midir?

C. Hayır. İltihap, vücudunuzun bir enfeksiyona veya başka bir zararlı uyarana karşı bağışıklık tepkisidir. Enfeksiyonlara virüs, bakteri ve mantarlar neden olur. İltihap, vücudun buna şifa vermesi için verdiği tepkidir.

S. Kandaki iltihap nedir?

A. Kanın iltihaplanması, bağışıklık sisteminizin veya daha özel olarak beyaz kan hücrelerinizin vücudunuzun zararlı istilacıların saldırdığı bölgelere hastalıkla mücadele eden kimyasallar ürettiği ve gönderdiği anlamına gelir. Bu kimyasallar, iltihap belirtilerine benzer şekilde ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olabilir.

S. iltihap ne zaman hastalık olur?

A. Kronik iltihap, romatoid artrit, otoimmün koşullar ve hatta kanser dahil olmak üzere bir dizi hastalığa yol açabilir. Hastalığın gelişimi veya ilerlemesi kişiden kişiye bağlıdır Vücudunuz ne kadar uzun süre kronik iltihapla uğraşıyorsa, şansınız o kadar yüksek bir hastalık sonucu ortaya çıkar.

S. Neden iltihaplanma kilo almaya neden olur?

A. Vücudunun başa çıkma mekanizması. Sağlıksız yiyecekler veya vücudunuz için çalışmayan yiyecekler yediğinizde, histamin ve kortizol seviyeleriniz yükselmeye başlar. Histamin su ağırlığına, kortizol ise yağ depolamasına yol açabilir. Bütün bunlar daha fazla kilo almaya yol açabilecek hormon seviyelerinizi ve tiroidlerinizi etkiler.

S. Neden iltihap ağrıya neden olur?

A. Ağrı, vücudunuzdaki bir alarm sistemidir. Acı çekmeden apandisit veya ciddi bir diş enfeksiyonu geçirdiğini nasıl bildin? Acısız bir şekilde, çürük bir diz ile dikkatli olmanız, tırnağınızı kesmeniz veya soğuk algınlığı veya karın ağrısı ile dinlenmeniz konusunda endişe duymazsınız. Acı yardım isteme yönteminizdir: yavaşlayın, dikkatli olun ve benimle ilgilenin. Kronik iltihap söz konusu olduğunda iltihap, virüs veya yaralanma gibi, olağan bir istilacı olmadan bile sabit hale gelir. Ağrı, kronik iltihaplanma ve potansiyel hastalık belirtisi olarak da kronik hale gelebilir.

S. Kurdeşen iltihabı mı?

A. Kurdeşen alerjilere karşı İltihaplı bir cevaptır.

S. Baş ağrısı / migren iltihabı mı?

A. Baş ağrıları ve migrenler vücudunuzda bazı gıdalar, yapısal sorunlar, çevresel stres, yaşam tarzı seçimleri veya belirli hastalık ve hastalıkların neden olabileceği bir iltihap belirtisi olabilir.

S. İnflamasyon ve ödem aynı şey midir?

C. Hayır. Ödem, iltihaplanma sonucu oluşabilecek ya da olmayabilecek doku şişmesidir.

SONUÇ

Kronik iltihap, rahatsız edici semptomlara ve ciddi hastalıklara yol açabilecek ciddi bir konudur. Kronik iltihap proaktif olması, iltihabı azaltmak ve uygun diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle sağlık koşullarını önlemek önemlidir. Herhangi bir iltihaplanma veya bununla ilişkili hastalık semptomları yaşıyorsanız, sağlığınızı geri kazanmak için en iyi eylem planını bulmak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Yayındaki bilgileri yararlı buldunuz mu? Blogumda başka hangi koşullar hakkında bilgi edinmek istersiniz? Aşağıda yorum yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here