Lenfödem Nedir ? Tedavi Yöntemleri

1
38
views

Lenfatik – Akkan Dolaşımı Nedir?

Kan vücudumuzda kalp tarafından periferik dokulara  pompalandıktan sonra atardamarlardan kılcal damarlara geçer ve dokulara besin , oksijen gibi ihtiyaçları bırakıp atık maddeleri ise geri alarak toplar damarlara dökülür. Bu döngüde kılcal damardan geçiş sırasında dokulara su ve proteinler sızar. Sızan bu fazlalıklar her zaman lenf dolaşımı adı verilen bir dolaşım ağı ile toplanarak büyük lenf damarlarına dökülür. Bu lenf damarlarının toplanma noktaları kasıklar , koltuk altları gibi bölgelerdir. Bu dolaşıma akkan dolaşımı yada lenf dolaşımı adı verilir.

Lenfödem Nasıl Oluşur? ve Lenfödem nasıl geçer ?

Yukarıda bahsettiğimiz lenfatik dolaşımın yetersiz kalması yada tıkanıklığı gibi durumlarda su ve proteinler cilt altında birikir ve abse odakları oluşturur. Bu durma lenfödem denir. Lenfödem bir bulgudur. Lenfödem hastalığı ise kronikleşen bir durumu ifade etmektedir.

Gençler arasında çağımızda yaygınlaşan dar kalıp kot pantolon modası özellikle kasık bölgesi yakınlarında lenfödem görülmesini arttırmıştır. Dar giyinmek lenfatik dolaşımı bozmaktadır. Ayrıca birçok tümör bası etkisi ile yada tıkayıcı etki ile lenfatik dolaşımı bozmakta ve lenfödem tablosuna neden olmaktadır.

Lenfatik dolaşımı bozan diğer bir nedende aşırı kilolar ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Bu nedenle lenfödem hastalarına kilo vermeleri önerilir. Uzun uçak ve araç seyahatlerinde de periferik lenfatik dolaşım yavaşlamakta ve lenfödem tablosuna neden olmaktadır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabı giyimi de vücut postürünü bozar ve lenfatik dolaşımı aksatır.

Lenfödem Tedavisi

Eğer altta yatan bir neden yok ise lenfödem için ilaç tedavisinden çok cilt temizliği, elastik bandaj, ödem önleyici varis çorapları ve masajlar önerilir. Özellikle masaj tedavileri ve sportif aktiviteler lenfatik dolaşımın yeniden ve daha sağlıklı sağlanması açısından son derece önemlidir. Ayırca lenfödem tedavi merkezlerinde ekstra tedaviler sunulmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here