Olumsuz Düşünceler

0
19
views

Olumsuz duygular, sefil ve mutsuz olmanıza neden olan herhangi bir duygu olarak tanımlanabilir. Bu duygular, kendinizi ve başkalarını sevmemenizi ve güveninizi almanızı sağlar. 

Negatif olabilen duygular nefret, öfke, kıskançlık ve üzüntüdür. Yine de, doğru bağlamda, bu duygular tamamen doğaldır. Olumsuz duygular, bizi ne kadar etkilediklerine ve onları ifade etmeyi tercih ettiğimiz sürece bağlı olarak, hayattaki coşkumuza zarar verebilir.

 

Negatif duygular üzerinde tutmak, aşağıya doğru bir spiralin oluşmasına neden olur.

Olumsuz duygular bizi mantıklı düşünmekten ve davranmaktan ve gerçek perspektiflerinde durumları görmekten alıkoymaktadır. Bu meydana geldiğinde, sadece neyi hatırlamak istediğimizi görmek ve hatırlamak istediğimiz şeyi görmeye eğilimliyiz. Bu sadece öfkeyi ya da üzüntüyü uzatır ve yaşamdan zevk almamızı engeller. 

Bu uzadıkça, daha yerleşik olan problem de olur. Olumsuz duyguları uygunsuz bir şekilde ele almak da zararlı olabilir – örneğin şiddet içeren öfkeyi ifade etmek.

Duygular karmaşık reaksiyonlardır

Duygular psikolojiktir (düşündüğümüz) ve biyolojiktir (hissettiklerimiz). Beynimiz, bizi bir uyarılma durumuna sokan hormonları ve kimyasalları serbest bırakarak düşüncelerimize yanıt verir. Olumlu ya da olumsuz tüm duygular bu şekilde ortaya çıkıyor.

Bu karmaşık bir süreçtir ve genellikle olumsuz duygularla başa çıkma becerisine sahip değiliz. Bu yüzden onları deneyimlediğimizde başa çıkmayı zor buluyoruz.

Olumsuz duygularla nasıl baş edilir

Olumsuz duygularla başa çıkabilmek için birtakım baş etme stratejileri vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Onları aklınızdan geçirerek zamanın dışına çıkmaya çalışmayın.
  • Makul olmaya çalışın – kötü hislerin bazen kaçınılmaz olduğunu ve kendinizi daha iyi hissettirmek için yollar düşünün.
  • Rahatlayın – okumak, yürümek veya bir arkadaşınızla konuşmak gibi hoş aktiviteler kullanın.
  • Öğrenin – ne kadar keder, kayba ve öfkenin sizi nasıl hissettirdiğini ve hangi olayların bu duyguları tetiklediğini fark edin, böylece önceden hazırlanabilirsiniz.
  • Egzersiz – aerobik aktivite stres kimyasalları düzeyinizi düşürür ve olumsuz duygularla daha iyi başa çıkmanızı sağlar.
  • Geçmişin gitmesine izin ver – sürekli olarak olumsuz olayların üstesinden gelmek sizi günümüze taşır ve kendinizi kötü hissetmenizi sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here