Orta Kulak İltihabı

0
22
views

Orta kulak iltihabı olarak bildiğimiz bu tür kulak zarından kaynaklanmaktadır. Kulağın arkasında bulunan yapının bozulmasıyla meydana gelen bir tür iltihap türüdür. Tıp literatüründe de “Otisis media” olarak bilinmektedir. Çoğu zaman ufak yaşta çocuklarda gördüğümüz orta kulak iltihabını büyük kişilerde son zamanlarda görmeye başladık. Sıklıkla çocukken geçirilen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen hepimizin bu yaşlarda yaşadığımız bir olay türüdür. Bu iltihap türü soğuk havalarda başlayan gripler birlikte gelir. Genel itibariyle üç bölümde incelenir.

  1. Akut otitis media
  2. Rekürren otitis media
  3. Kronik efüzyonlu otitis media

İnsan kulak sistemini incelediğimiz zaman üç bölümden oluştuğunu görmekteyiz. Bunlar iç kulak, orta kulak ve dış kulaktır. İç ve dış kulaklar arasında kalan bölüme orta kulak denilmektedir. Peki bir orta kulak iltihabı olabilmesi için ne gerekli ? Yani nasıl anlaşır ve belirtileri nelerdir ?

Orta kulak iltihabının belirtileri

  1. Yukarıda bahsettiğimiz gibi soğuk algınlığı ile görülmektedir
  2. Burun ve genis akıntısı ile başlayabilir.
  3. Burada baş ağrıları görülmektedir.
  4. Sıklıkla boğaz ağrısı şekilde olur.
  5. Çocuklar da mızmızlanma görülür.
  6. Kulaklarda kızarıklar başlayabilir
  7. Bebekler hariç, Çocuk ve yetişkinlerde baş ağrısı sıkça görülür.

Tedavisine dair internet ortamında bir çok kirli bilgi bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Burada anlatacağımız iyileştirme yöntemleri tavsiye niteliği taşımaktadır. Doktorunuza gittiğiniz vakit doktor, orta kulak iltihabını otoskop denilen zarı incelemek ile başlar. Kulak iltihabın çeşidine göre tedavi yöntemi ve metotları sunmaktadır. Kulakta şişme ve kızarıklık görülebilir. Bazı durumlarda ile zar üzerinden dışarıya bir sıvı akıntı şekilde de görülür. Fakat her zaman sıvı gelecek diye bir şey yoktur.Orta kulak ölçümlerinin yapılması ve sonuç itibariyle tomografi filminin çekilmesiyle hastalığın teşhisi konulmaktadır. Çıkan sonuca göre ya orta kulak iltihabı ya da farklı bir hastalık tespiti yapılır. Peki bu hastalığın tedavisi nedir ? Gelin yakından inceleyelim.

Orta kulak iltihabı tedavisi

Bu tedavi türü gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra karar verilecek bir durumdur. İltihabının derecesine göre kulak burun boğaz doktoru kararındadır. İlk tedavi yöntemi işitme testidir. Bu yöntem ile hastanın kulaklarında ki duyma oranları tespit edilir. Bunu basınç testi sayesinde gerçekleştirirler. Orta kulağa uygulanan basınç arttırma ve daha sonrası enfeksiyon kontrolleri sağlanır. Timpanogram adı verilen testler ile gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here