Romatoid Artrit Nedir ?

0
32
views

Romatoid Artrit nedir?

Romatoid artrit (RA), vücudun bağışıklık sistemini normalde sağlığını koruduğu ve bakterileri ve virüsleri gibi yabancı maddelere saldıran bir otoimmün hastalıktır – yanlışlıkla eklemlere saldırır. Bu, eklemlerin (sinovyum) iç kısımlarını çizen dokunun eklemlenmesine neden olan iltihaplanma yaratır, bu da eklemlerde ve etrafında şişlik ve ağrıya neden olur. Sinoviyum, eklemleri yağlayan ve yumuşak hareket etmelerine yardımcı olan bir sıvı yapar.

İltihap kontrolsüz kalırsa kıkırdağa, eklemlerdeki kemiklerin uçlarını örten elastik dokuya ve kemiklerin kendilerine zarar verebilir. Zamanla, kıkırdak kaybı olur ve kemikler arasındaki eklem aralığı daha küçük olabilir. Eklemler gevşeyebilir, dengesiz, ağrılı olabilir ve hareketliliğini kaybedebilir. Eklem deformitesi de oluşabilir. Eklem hasarları tersine çevrilemez ve erken ortaya çıkabileceğinden, doktorlar RA’yı kontrol etmek için erken tanı ve agresif tedaviyi önerirler.

Romatoid artrit en sık el, ayak, el bileği, dirsek, diz ve ayak bileği eklemlerini etkiler. Eklem etkisi genellikle simetriktir. Bu, eğer bir diz veya el etkilenirse, genellikle diğeri de demektir. RA ayrıca kardiyovasküler veya solunum sistemi gibi vücut sistemlerini de etkileyebileceğinden, sistemik bir hastalık olarak adlandırılır. Sistemik, “tüm beden” anlamına gelir. 

Romatoid Artrit’ten Kim Etkilendi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1,5 milyon kişi romatoid artrit (RA) var. Yaklaşık üç kat daha fazla kadın hastalığa erkeklerden daha sahip. Kadınlarda RA en sık 30 ila 60 yaşları arasında başlar. Erkeklerde, genellikle yaşamın daha sonra ortaya çıkar. RA ile aile üyesi olmak RA’ya sahip olma olasılığını artırır; Bununla birlikte, RA’lı kişilerin çoğunun aile öyküsü yoktur.

Romatoid Artrit Nedenleri

RA’nın nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak doktorlar bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisinin meydana gelen iltihap ve eklem hasarında önemli bir rol oynadığını bilmektedir. Hiç kimse, bağışıklık sisteminin niçin ters gittiğini bilemez, ancak genlerin, hormonların ve çevresel faktörlerin dahil olduğuna dair bilimsel kanıtlar vardır.

Araştırmacılar, HLA ortak epitopu olarak adlandırılan spesifik bir genetik işaretleyicileri olan kişilerin, romatoid artrit geliştirmenin beş kat daha fazla olduğunu ve markör olmayan kişilerden daha fazla olduğunu göstermiştir. HLA genetik site bağışıklık yanıtlarını kontrol eder. RA’ya bağlı diğer genler şunları içerir: STAT4, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve aktivasyonunda önemli roller oynayan bir gen; TRAF1 ve C5, kronik iltihapla ilgili iki gen; ve romatoid artritin hem gelişimi hem de ilerlemesi ile ilişkili bir gen olan PTPN22. Yine de bu genlere sahip olan tüm insanlar RA geliştirmez ve bu genlere sahip olan tüm insanlara sahip değildir.

Araştırmacılar rol oynayabilecek diğer faktörleri araştırmaya devam ediyor. Bu faktörler, genleri onları alma olasılığını artıran bir kişide hastalığın gelişimini tetikleyebilen bakteriler veya virüsler gibi enfeksiyöz ajanları içerir; kadın hormonları (RA’lı insanların yüzde 70’i kadındır); obezite ; ve bedenin fiziksel ya da duygusal travma gibi stresli olaylara tepkisi. Araştırma ayrıca çevresel faktörlerin romatoid artrit riskinde rol oynayabileceğini göstermiştir. Bazıları sigara dumanına maruz kalmayı, hava kirliliğini, insektisitleri ve mineral yağa ve silikaya mesleki maruz kalmaları içerir.

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit (RA) tedavisinin amaçları:

  • İnflamasyonu durdurun (hastalığı remisyona sokun)
  • Belirtileri rahatlatmak
  • Eklem ve organ hasarını önler
  • Fiziksel fonksiyonu ve genel refahı geliştirin
  • Uzun süreli komplikasyonları azaltın

Bu hedefleri karşılamak için doktor aşağıdaki stratejileri takip edecektir:

Erken, agresif tedavi . İlk strateji, inflamasyonu olabildiğince çabuk azaltmak veya durdurmaktır – daha önce, daha iyi.

Hedefleme remisyonu. Doktorlar RA’da hastalık aktivitesi olarak iltihaplanmaya işaret eder. Nihai amaç, aktif enflamasyonun belirtilerini ya da semptomlarını minimal ya da hiç belirten , durdurmak ve remisyona ulaşmaktır. Bu hedefe ulaşmak için bir strateji, “denir hedef tedavi .”

Sıkı kontrol. Hastalık aktivitesini düşük seviyeye getirmek ve orada tutmak, “RA’nın sıkı kontrolü” olarak adlandırılan şeydir. Araştırmalar, sıkı kontrolün eklem hasarının hızını önleyebileceğini veya yavaşlatabildiğini göstermektedir.

RA için İlaçlar

Romatoid artrit tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar vardır. Bazıları öncelikle RA’nın semptomlarını hafifletmek için kullanılır; diğerleri hastalığın seyrini yavaşlatmak veya durdurmak ve yapısal hasarı önlemek için kullanılır.

Semptomları Kolaylaştıran İlaçlar

Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ( NSAID’ler ) reçetesiz ve reçete ile kullanılabilir. Artrit ağrısını ve iltihaplanmayı kolaylaştırmak için kullanılırlar. NSAID’ler, diğerleri arasında ibuprofen, ketoprofen ve naproksen sodyum gibi ilaçları içerir. Mide ülseri riski taşıyan veya risk altında olan kişiler için, doktor, mide için daha güvenli olacak şekilde tasarlanmış bir COX-2 inhibitörü olarak adlandırılan NSAID tipi selekoksib reçete edebilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabilir veya doğrudan şişmiş bir eklemde deriye (bir yama veya krem ​​olarak) uygulanabilir.

Hastalık Yavaşlatma Etkinliği

Kortikosteroidler  Prednizon, prednizolon ve methiprednizolon dahil olmak üzere kortikosteroid ilaçları , güçlü ve hızlı etkili anti-enflamatuar ilaçlardır. NSAID’lerin ve DMARD’ların (aşağıda) etkili olması için beklerken, potansiyel olarak zararlı iltihapları kontrol altına almak için RA’da kullanılabilirler. Bu ilaçlarla yan etki riski nedeniyle, doktorlar bunları mümkün olduğunca kısa ve mümkün olduğunca düşük dozlarda kullanmayı tercih ederler.

DMARD’lar . Hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar için bir kısaltma olan DMARD’lar , hastalığın seyrini değiştirmek için çalışan ilaçlardır. Geleneksel DMARD’lar metotreksat, hidroksiklorpin, sülfasalazin, leflunomid, siklofosfamid ve azatioprin içerir. Bu ilaçlar ağızdan alınabilir, kendi kendine enjekte edilebilir veya bir doktor ofisinde infüzyon şeklinde verilebilir.

Biyolojik . Bu ilaçlar DMARD’ların bir alt kümesidir. Biyoloji , geleneksel DMARD’lardan daha hızlı çalışabilir ve bir doktor ofisinde infüzyon yoluyla enjekte edilebilir veya verilebilir. İnflamatuar süreçte spesifik adımları hedefledikleri için, diğer bazı RA tedavileri gibi tüm bağışıklık yanıtını yok etmezler. RA’lı bir çok insanda, bir biyolojik hastalık hastalığını yavaşlatabilir, değiştirebilir veya durdurabilir – diğer tedaviler çok yardımcı olmadığında bile.

JAK inhibitörleri  “JAK inhibitörleri” olarak bilinen DMARD’ların yeni bir alt kategorisi, vücudun bağışıklık yanıtında yer alan Janus kinaz veya JAK yollarını bloke eder. Tofacitinib bu sınıfa aittir. Biyolojinin aksine, ağız yoluyla alınabilir.

cerrahlık

RA için hiçbir zaman cerrahi gerek duyulmayabilir, ancak günlük fonksiyonları, hareketliliği ve bağımsızlığı sınırlayan kalıcı hasara sahip insanlar için önemli bir seçenek olabilir. Eklem replasmanı cerrahisi, RA tarafından hasar gören eklemlerde ağrıyı ve geri dönüş fonksiyonunu rahatlatabilir. Prosedür, bir eklemin hasarlı parçalarının metal ve plastik parçalarla değiştirilmesidir. Kalça ve diz replasmanları en sık görülür. Bununla birlikte, ayak bilekleri, omuzlar, bilekler, dirsekler ve diğer eklemler replasman için düşünülebilir.

Romatoid Artrit Öz Bakım

Özbakım veya öz-yönetim, tedavide proaktif bir rol almak ve iyi bir yaşam kalitesi sağlamak anlamına gelir. RA semptomlarını (önerilen ilaçlarla birlikte) yönetebilmenin ve genel sağlığı geliştirmenin bazı yolları.+

Anti-inflamatuar Diyet ve Sağlıklı Beslenme

RA için spesifik bir “diyet” olmasa da, araştırmacılar antioksidanlar açısından zengin olan bazı gıdaları tanımladılar ve inflamasyonu kontrol altına alma ve azaltma konusunda yardımcı olabilirler . Bunların çoğu, diğer sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra balık, sebze, meyve ve zeytinyağını vurgulayan sözde Akdeniz diyetinin bir parçasıdır. Enflamasyonu besleyen işlenmiş ve hızlı yiyecekleri ortadan kaldırmak veya önemli ölçüde azaltmak önemlidir.

Dinlenme ile Dengeleme Etkinliği

RA aktif olduğunda ve eklemler ağrılı, şişmiş veya sert hissettiğinde dinlenme önemlidir. Dinlenme, parlama ile birlikte gelebilecek inflamasyonu ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Gün boyunca molalar enerji tasarrufu sağlar ve eklemleri korur.

Fiziksel aktivite

RA’lı kişiler için egzersiz çok faydalıdır ve RA tedavisinin ana parçası olarak kabul edilir. Egzersiz programı düşük etkili aerobik, kas güçlendirme ve esnekliği vurgulamalıdır. Program, fitness seviyesi ve yeteneklerine göre ayarlanmalı ve mevcut herhangi bir eklem hasarı hesaba katılmalıdır. Fiziksel bir terapist bir egzersiz programı tasarlamaya yardımcı olabilir.

Isı ve Soğuk Terapiler

Isı yastıkları veya sıcak banyolar gibi ısı tedavileri, yatıştırıcı sert eklemler ve yorgun kaslar için en iyi şekilde çalışır. Soğuk akut ağrı için en iyisidir. Ağrılı bölgeleri uyuşturabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Topikal Tedaviler

Bu tedaviler ağrılı kas veya eklem üzerinde doğrudan cilde uygulanır. Krem veya yamalar olabilirler. Kullanılan türe bağlı olarak, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), salisilatlar veya kapsaisin içerebilir.

Doğal ve Alternatif Terapiler

Derin nefes alma, güdümlü görüntüler ve görselleştirme gibi rahatlama teknikleri, ağrılı kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, masajın artrit ağrısını azaltmaya, eklem işlevini iyileştirmeye ve stres ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Akupunktur da yardımcı olabilir. Bu, ağrıyı hafifletmek için “meridyenler” denilen özel noktalar boyunca ince iğnelerin vücuda sokulmasını içerir. İğnelerden korkanlar, bu noktalarda iğneler yerine basınç uygulamakla akupresürü göz önünde bulundurabilirler.

Takviyeler

Çalışmalar zerdeçal ve omega-3 balık yağı takviyelerinin romatoid artrit ağrısı ve sabah sertliği ile yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, yan etkileri ve potansiyel etkileşimleri tartışmak için herhangi bir ek almadan önce bir doktorla konuşun.

Olumlu Tutum ve Destek Sistemi

Birçok çalışma, esnekliğin, “geri sıçrama” yeteneğinin olumlu bir bakış açısını teşvik ettiğini göstermiştir. Bir arkadaş ağına, aile üyelerine ve iş arkadaşlarına sahip olmak, duygusal destek sağlamaya yardımcı olabilir. RA’lı bir hastanın yaşam değişiklikleri ve ağrı ile başa çıkmasına yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here