Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

0
19
views

Yaşadığımız yaşam koşulları ve düzensiz hayat kilolu bir fizik ile yaşamımızı sürdürmemizi sağlar. Bu fazla kilolar ise zaman içinde sağlığımızı tehdit eder ve sağlığımızda sıkıntı yaşatırlar. Herkes şunu iyi bilmelidir ki fazla kilolu insanın sağlıklı yaşam anahtarı ve uzun ömür sürmesi mümkün değildir. Belki birinden biri gerçekleşmiş olabilir ama ikisi birden mümkün değildir. Bu eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Yıllar boyunca yaşadığı o kilolar zaman için de karaciğer yağlanmasını had safhaya çıkartacak, kalp ve damar yolları yağ bağlanacak ve buna benzer kilo ile ilgili sorunlar kronikleşecek ve biz hem sağlıklı hem de uzun yaşamayı düşüneceğiz. Bir kere bunu kafanızdan çıkartın. Bunun olabilmesi asla mümkün değildir. Bunun için gelin öncelikle fazla kilolarımızdan kurtulalım.

Öncelikle sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı derseniz, spor ile başlayalım. Spor bu mücadelenin en önemli ayağıdır. Sporsuz kilo vermemiz belki çok ağır diyetler ile verilebilir ama sağlığımız açısından doğru değildir. Doğru olan diyet ve sporun bir arada yürütülmesidir. Bunun için beslenmeyi birazdan anlatmak üzere spor ile ilgili birkaç öneride bulunayım. Güne mutlaka spor ile başlamalıyız. İlk günler belki kademeli artış ile az yürüyebilirsiniz Ama bir müddet sonra bunu haftada en az 5 gün10 kmolarak uygulamalıyız. Bu en önemli ayrıntıdır. Bu arada temponuzu her gün artırmayı da ihmal etmeyin. Zaten belli bir müddet sonra bu doğal olarak istemeseniz bile tempo hızlanmasına sebep olacaktır.

Bu vereceğimiz pratik uygulamalardan biri de beslenme alışkanlığımızı değiştirmek olacaktır. Bunun için sabahları spor sonrasında iyi bir kahvaltı yapın. Korkmayın yiyeceklerinizden sakınmayın. Sabah kahvaltısı faydalıdır. Ama yiyin dedik diye de işi abartmayın. Öğle yemeğini ise ya çocuk menüleri ile geçirin veya hiç yemeyin. Bu daha iyi olacaktır. Bunun yerine meyve takviyesi yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here