Şifalı Bitkilerle Hemoroit Tedavisi

0
26
views

Hemoroit tedavi edilmez ise yaşayan kişi tarafından ızdırap verici bil hal alabilir. Bu konumuzda şifalı bitkilerle hemoroit tedavisinin nasıl yapıldığını göreceğiz.

Meşe: Meyvelerin dışındaki tırnaklı çanak kısmı dövülüp un haline getirilir. Akşam 1 fincan sıcak suya bu undan 1 kahve kaşığı karıştırılır, 10 dakika sonra süzmeden, bu suya pamuk batırılır ve hemoroitli kısım bu pamukla 4-5 defa bolca ıslatılır. Hemoroit içerde de varsa, ıslak pamuk içeri sokulur ve gece öyle yatılır. 5-6 gün içerisinde hemoroit ufalır ve varsa makatta çatlak ve yarık da iyi olur.

Atkestanesi: Meyveleri kurutulup, dövüldükten sonra un haline getirilir. Meşe unu gibi kullanılır. Hem hemoroit ağrısını keser ve hem de tedavi eder.

Civanperçemi: Bu bitki de hemoroiti tedavi eder, kanamayı ve ağrıyı keser. 1 fincan sıcak suya 1 kahve kaşığı kuru ve ufalanmış bitkiden konur 10 dakika sonra meşe gibi kullanılır.

Servi kozalağı: Servinin kartlaşmamış meyveleri kullanılır. Bunlar hemoroit memelerini ufaltır ve zamanla kaybeder, ağrı ve kanamayı da durdurur, öğütülmüş meyveleri meşe palamudu gibi kullanılır.

Maydanoz: 1 su bardağı suya 1 tutam maydanoz ince kıyılıp konur, 5 dakika haşlanıp 20 dakika bekletilir, bu ılık suya pamuk batırılır ve hemoroitli kısım bolca ıslatılır. Haşlanan maydanozlarda lapa şeklinde hemoroitin üzerine bağlanıp yatılır. Hemoroit memelerinin şişliğini giderir, ağrıyı azaltır ve zamanla tedavi eder.

Mersin: Mersin meyveleri 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı konur, 15 dakika kaynatıp 20 dakika demlenir, pamuk, bu suya batırılarak hemoroitli kısım bolca ıslatılır, tedavi eder ve kanamaları durdurur.

Pırasa: 15 adet pırasanın beyaz kısımları ince doğranır ve 10 litre su içerisinde 15 dakika pişirilir, sonra 30 dakika demlenir, süzülür bir leğene konur ve bu su içerisine oturulur. Her gün bir defa yapılır. 7-8 gün içerisinde büyük iyilik sağlar.

Patates: Çiğ patates havanda hamur haline getirilir ve lapa şeklinde hemoroitli kısma vurulur, ağrıyı geçirir ve zamanla tedavi eder.

Aşağıdaki sebze ve meyveler, hemoroitin tedavi ve önlenmesi konusunda hayli faydalıdır:

*** Sebzelerden, pazı, lahana, pırasa, patates yemekleri, bağırsakları yumuşak tutarak ve kan damarlarını kuvvetlendirerek faydalıdırlar. Ayrıca bol sarımsak ve soğan (çiğ) yiyerek kanın temizlenmesi ve damarların kuvvetlenmesi sağlanmalıdır.

*** Meyvelerden, kestane (suda pişmiş) ve kavun faydalıdır. Kestane kara kan damarlarının kuvvetlenmesini sağlar ve hemoroiti önler veya varsa geçirmeye vardım eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here