Son Kanser Çalışmaları Hakkında

1
25
views

Kanser Çalışmaları; son yıllarda kanser hastalığı hakkında bilim adamlarının yaptığı etkin çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyoruz çünkü yapılan kanser çalışmaları bu hastalığın pençesinde olan milyonlarca insana umut ışığı olmaya devam ediyor.

Ülkemizde en çok görülen kanser türü olan meme kanseri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Hedefe yönelik olarak geliştirilen bir molekül tümöre yapışarak yok edecek.

Antikor ajanları meme tümörüne bağlanıyor , bu molekülün ucuna bağlı olan kemoterapi ilacı kanserin içine girmek sureti ile kanseri olduğu yerde etkisiz hale getiriyor.

Hücre içi kemoterapi tedavi süreci başlıyor. T-DM1 piyasaya yakında çıkması beklenen bir ilaç araştırmayı yapan Prof. Demir’e göre bu ilaç kanser tedavisinde yeni bir evrim olacaktır. Günümüzde artık hücre içi kemoterapi uygulamalarına geçilecektir. Bu moleküller kanserli hücrelere gönderilecekler ve lenfoma, akciğer, mide ve kalın bağırsak gibi kanser türlerinde de kullanılmaya başlayacaktır.

Bu moleküllü sistem tedavisi tek başına daha etkili ve hayat da  kalım oranını artıracaktır. Etkinliğinin daha iyi olma sebebi için kemoterapi ilaçları vücutta verildiğinde bütün vücuttu gezmekte ve kanserli hücrelere gelene kadar etkisini kaybetmektedir. Bu sistemde ise ilaç direk kanserli hücreye verilerek etkisi arttırılmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here