Tıp Terimleri

0
19
views

akupunktur

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbında kullanılan tamamlayıcı bir tedavi şeklidir. Bir doktor, vücut üzerinde kesin olarak tanımlanan noktalara ince iğneler ekler. Bunun vücutta tıkanıklık olduğunu düşündüğü veya farklı organları uyardığı veya sakinleştirdiği düşünülebilir.

adenomu

Bir adenoma bezin üst tabakasında (örneğin tiroid) veya mide bağırsak kanalını (mide ve bağırsak) kaplayan mukus zarında iyi huylu bir büyümedir. Genellikle zararsız olmalarına rağmen, bir kanser adenomdan gelişebilir.

Sağlık Araştırmaları ve Kalite Ajansı

Sağlık Araştırmaları ve Kalite Ajansı (AHRQ), ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanının bir ajansıdır. Misyonu, tüm Amerikalılar için sağlık hizmetlerinin kalitesini, güvenliğini, verimliliğini ve etkinliğini arttırmaktır. AHRQ’nun araştırmasından elde edilen bilgiler, insanların daha bilinçli kararlar almasına ve sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. AHRQ daha önce Sağlık Politikası ve Araştırma Ajansı olarak biliniyordu. AHRQ hakkında daha fazlasını internet sitesinde okuyabilirsiniz: www.ahrq.gov

alerji

Bir alerji vücudun yabancı bir maddeye aşırı hassas reaksiyonudur. Vücudun tehlikeli olmamasına rağmen vücut, tıpkı bir mikrop ise antikorlar üretir. Alerjinin semptomları kısmen alerjene neden olan maddeye bağlıdır. Alerjisi olan kişiler genellikle burun, sulu gözler, kaşıntı, kızarıklık, mide ve bağırsak problemleri veya astım gibi semptomlara sahiptir . Tipik alerjenler polen, hayvan kılı, belli yiyeceklerde veya ev tozu akarı dışkısında proteinlerdir.

alveoller

Soluduğumuz hava ses kutusundan ve sonra nefes borusundan geçer. Nefes borusu iki ana ayrılır bronşlar . Bu ana bronşların her biri daha küçük bronşlara ve bronşiyollere dönüşmektedir. Bronşiyollerin sonunda alveol veya pulmoner veziküller olarak adlandırılan minik hava kesesi grupları vardır.

anti-inflamatuar ilaçlar

Anti-inflamatuar ilaçlar, inflamasyonu azaltan ilaçlardır. Bu, vücudun kendisi tarafından kortizon gibi üretilen maddeleri içerir. Aynı zamanda ASA – asetilsalisilik asit (veya “aspirin”) veya ibuprofen gibi yapay maddeleri de içerir, bunlar ağrıyı azaltır ve ateşi azaltır ve iltihabı azaltır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteriyel ve bazı mantar enfeksiyonları için kullanılabilen ilaçlardır. Antibiyotikler virüslere karşı çalışmıyor. İyi bilinen antibiyotikler penisilin, tetrasiklin ve kloramfenikol içerir.

antioksidan

Antioksidanlar, vücut hücrelerini, belirli agresif atomların veya serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerin neden olduğu zararlara karşı koruyan maddelerdir. Antioksidanlar kendilerini serbest radikallere bağlarlar ve diğer hücrelere zarar vermelerini önlerler. En iyi bilinen antioksidanlar vitaminlerdir.

apne

Apne ( “nefes almama ” anlamına gelen Yunan apnoyasından ), bir solunum süspansiyonuna işaret eder. Bu solunum duraklamaları birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir ve kandaki oksijen seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Muhtemel nedenler, örneğin yabancı bir cismin solunması veya boğazın arka kısmındaki kasların uyku sırasında gevşetilmesi ve daha sonra çökmesi ile bloke olmuş hava yollarıdır. Gece boyunca fark edilmeyen nefes alma duraklamaları, uyku apnesi olarak adlandırılan tipik bir işarettir. Uyku hapları, alkol veya karbondioksit de beynin solunum merkezini oluşturan ve vücudun nefes alma üzerindeki kontrolünü bozan belirli sinir hücrelerini etkileyebilir.

astım

Astım (astım bronşiyal), genellikle akut ataklarda ortaya çıkan öksürük ve nefes darlığı gibi semptomları olan kalıcı (kronik) bir hastalıktır . Astımda hava yolları aşırı derecede hassastır. Astım gelişimi genellikle sık bir ile bağlantılı olarak, yabancı maddeler veya fiziksel uyaranlara karşı bir aşırı tepkisi ile ilişkilidir alerji .

atriyal fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon, kalbin atriyumunun (kalbin kana girdiği odacıklar) çok hızlı ve düzensiz bir şekilde attığı bir tür aritmidir. Bu genellikle hayatı tehdit edici değildir, ancak zamanla felç geçirme riskini artırabilir. Bu, daha sonra, kanın normal akışı etkilendiğinden, atriyumda meydana gelme olasılığı daha düşük olan küçük kan pıhtılarından kaynaklanır.

bakteriler

Bakteriler, virüslerden farklı olarak, kendi başlarına mevcut olabilecek mikroorganizmalardır. Öte yandan virüsler sadece canlı bir hücrede var olabilirler. Çoğu bakteri insanlara zararlı değildir ve bazıları aslında faydalıdır. Bağırsak bakterisi bağırsak sağlığını destekler. Ancak, idrar sistemine girerlerse, orada bir enfeksiyona neden olabilirler. Doktorlar , bakterilerin durması veya öldürülmesi gereken hastalıklarda antibiyotik reçete eder . Bağışıklama, difteri, tetanoz veya boğmaca gibi bazı bakteriyel enfeksiyonlara karşı da mümkündür.

benzodiazepinler

Benzodiazepinler sakinleştirici, anti-anksiyete ve anti-spastik etkisi olan büyük bir grup psikoaktif ilaçtır. Hipnotikler ve yatıştırıcılar olarak kullanılırlar. Etkileri birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. En büyük dezavantajlarından biri, nispeten kısa bir süre kullanılsa bile bağımlılık yapabilmeleridir.

beta karoten

Beta-karoten (veya ß-karoten) bazı meyve ve sebzeleri sarı veya turuncu (havuç gibi) yapan renklendiricidir. A vitamininin erken kimyasal bir aşamasıdır ve bu yüzden bazen A vitamini olarak adlandırılır. Gıda endüstrisi, gıda renklendirme ajanı olarak beta-karoten kullanır. Birçok multi vitaminli müstahzarlarda da bir maddedir.

biofeedback

Biofeedback, davranışsal terapiden bir gevşeme tekniğidir. Biofeedback sensörlerinde nabız, solunum hızı, vücut ısısı, beyin dalgaları ve kas gerginliği gibi vücut fonksiyonları ölçülür. Bir bilgisayar daha sonra bu değerleri görmeyi ve duymayı mümkün kılar. Bir sonraki adım, bu değerleri, genellikle rahatlayarak, onlara tepki vererek nasıl tepki vereceğini öğrenmektir.

Vücut kitle indeksi

Vücut Kitle İndeksi (BMI), vücut ağırlığını değerlendirmek için kullanılan bir ölçüttür. Bir kişinin ağırlığı ve yüksekliği arasındaki ilişkiyi tanımlar ve aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır: BMI = ağırlık (kg) / boy (m) 2. Örneğin, 1,70 m boyunda ve 60 kg ağırlığındaysanız, BMI’nizi şu şekilde hesaplayabilirsiniz: 60 / (1.70 x 1.70) = 20.76. Yani bu, yaklaşık 21’lik bir BMI değeriniz olduğu anlamına gelir. 18,5 ile 24,9 arasında bir BKİ’si olan kişilerin normal kilosu olduğu kabul edilir. 18.5’in altında bir BMI’nın zayıf olduğu düşünülür ve 25 ila 29.9 arasında bir BMI aşırı kilolu olarak kabul edilir. 30 yaşın üzerinde bir BKİ olan kişiler obez olarak kabul edilir. VKİ, sadece insanların toplam vücut ağırlığı hakkında bir şey söylemektedir ve vücut yağlarıyla ilgili hiçbir şey söylememektedir. İki kişi aynı vücut kitlesine sahip olabilir ancak vücutlarında farklı miktarda yağ olabilir. Bu yüzden çok fazla kas dokusu ve az yağ içeren bir vücut geliştiricisi, küçük kas dokusu ve çok fazla yağ içeren bir kişi ile aynı BMI’ya sahip olabilir. Yine de, 30 yaşın üstündeki bir BKİ genellikle yüksek oranda vücut yağının bir belirtisidir.

bağırsak polipleri

Bağırsak polipleri, bağırsağın iç kısmını kaplayan mukus zarında iyi huylu büyümelerdir. Kanser bazen bağırsak polipinde gelişebilir.

beyin tümörü

Beyin tümörleri, beyinde anormal şekilde büyüyen hücrelerden oluşur. Bir beyin tümörü iyi huylu veya kötü huylu olabilir ve birçok belirtiye sahip olabilir: örneğin, çift görme, yüz felci, dengesiz yürüme, epileptik nöbetler, kişilik değişiklikleri ve sıra dışı baş ağrısı veya bulantı. Beyin için mevcut kafatasının içindeki alan sınırlı olduğundan, iyi huylu beyin tümörleri bile, ortaya çıkan baskı nedeniyle ciddi semptomlara yol açabilir. Diğer yandan, bir kişinin beyin tümörü olabilir ve uzun bir süre herhangi bir semptomu olmayabilir.

nefes

Nefes darlığı ya da nefes darlığı olarak da adlandırılan nefes darlığı, kişinin nefes alırken yeterli hava alamayacağının geçici ya da kalıcı olduğunu hissetmesidir. Şiddetli nefes darlığında, insanlar bir sıkılık hissine sahiptir veya hatta boğulmaktan korkarlar. Solunum iş görür ve derin nefes alması zordur. Nefes darlığı, astım veya zatürre gibi akciğer hastalıklarında , aynı zamanda kalp krizi sırasında veya aşırı obezitede görülür.

bronş

Nefes aldığımız hava, akciğerlere nefes borusundan girer. Buradan pulmoner keseciklere ( alveoller ) daha ince ve daha ince hale gelen hava yollarının (bronşlar) dallanma yapısı ile gerçekleştirilir . Alveollerde oksijen ve karbon dioksit arasındaki değişim gerçekleşir.

bronşit

Bronşit, bronşlar olarak da adlandırılan hava yollarının iltihaplanmasıdır . Her zamanki semptom, balgamın neredeyse her gün daha uzun bir süre boyunca öksürüklenmesidir. Bronşit akut (geçici) veya kronik (kalıcı) olabilir.

kalp ameliyati

Bir baypas, örneğin bir kan damarında daralmış bir yola alternatif oluşturan yapay olarak oluşturulmuş bir geçittir. Bu teknik, örneğin, daralmış veya bloke koroner arterler veya bacak arterleri için kullanılabilir. Bypass, daraltılmış yolun etrafında yeni bir bağlantı oluşturur ve bu da yeterli kanın akmasını mümkün kılar. Bu geçidi oluşturmak için vücudun kendi damarları veya atardamarları veya yapay dokudan yapılmış bypasslar kullanılabilir. Yapay doku Gore-Tex veya Teflondan yapılabilir.

kalsiyum

Kalsiyum insan sağlığı için önemli bir mineraldir. Kemikler ve dişler için yapı taşlarından biridir ve kan pıhtılaşması, kaslar ve sinirler için gereklidir. Kalsiyum süt ve süt ürünlerinde ve yeşil yapraklı sebzelerde oluşur. Kronik inflamatuar barsak hastalığı varsa, hamilelikte veya emzirme döneminde insanlar kalsiyum eksikliği yaşayabilirler.

kalp pili

Kalp veya kalp pili, cildin altına yerleştirilmiş küçük elektronik cihazlardır. Kalbe özel tellerle bağlanırlar. Kalp pili, kalbin düzenli olarak ve doğru hızda mı yoksa hızda mı attığını ölçer. Bir sorun olursa kalp atımını tekrar normal ritim haline getirmek için elektriksel impuls kullanırlar.

katarakt

Gözün doğal lensi bulanıklaşınca veya tamamen opak olduğunda, buna katarakt denir. Kataraktlar görmeyi engeller ve sonuçta tedavi edilmezse tam görme kaybına neden olabilir. Kataraktlar cerrahi olarak çıkarılabilir. Göz merceğinin işlevi daha sonra yapay bir lensle değiştirilir.

sonda

Kateter, genellikle daha uzun bir süre boyunca orada kalan bir vücut boşluğuna yerleştirilen ince bir tüpün tıbbi terimidir. İlaç kateterleri, örneğin vücudun belirli bölgelerinde ağrı kesiciler veya anesteziklerin uygulanması için kullanılabilir. Sıvıları vücuttan uzaklaştırmak için başka kateterler kullanılabilir.

kolesterol seviyeleri

Kolesterol seviyeleri, kandaki kolesterol konsantrasyonunu ölçmenin bir yoludur. Kolesterol gerçekten bir yağ olmamasına rağmen, genellikle yağ seviyeleri denir. Kandaki kolesterolü taşıyan küçük damlacıklarda yağ bulunur. Taşıma molekülünün türüne bağlı olarak, doktorlar HDL, LDL ve VLDL kolesterolü birbirinden ayırır. Decilitre (mg / dl) başına miligram olarak ölçülen toplam kolesterol seviyesi, tüm bu tip kolesterolün bireysel değerlerini birleştirir.

Cochrane İşbirliği

Cochrane Collaboration, binlerce araştırmacı ve diğer uluslararası bir ağdır. Kanıtların sistematik incelemeleri yaparak sağlık hizmetleriyle ilgili soruları yanıtlamak için Cochrane Gözden Geçirme Grupları olarak adlandırılan ekiplerde birlikte çalışırlar . Bunu başarmak için, İşbirliği üyeleri, sağlık bakım müdahalelerinin denemeleri sonuçlarını sistematik olarak bulmak ve analiz etmek için sistemler ve yöntemler geliştirdiler. Cochrane Collaboration’ın amacı, hastalara, sağlık bakımı uygulayıcılarına ve diğerlerine sağlık hizmetleri hakkında daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmaktır. Cochrane Collaboration hakkında daha fazla bilgiyi kendi web sitelerinde okuyabilirsiniz.

kollajen

“Kolaj” bir Yunanca kelime tutkal anlamına gelir. Kollajen, çeşitli dokuların bir parçası olan bir proteindir. Örneğin, bağ dokusunda, tendonlarda, bağlarda, kıkırdakta, kemiklerde ve dişlerde dentin içinde kolajen vardır.

kalın bağırsak

Kolon bağırsağın veya bağırsağın ana parçasıdır. Ek içerir. Kolon terim genellikle kalın bağırsak terimi yerine kullanılır. Barsaklarda kolonlar gelişir, burada sıvılar ve mineral tuzlar da bağırsaklara ulaşan kalan gıda maddelerinden çıkarılır. Aynı zamanda kolon, bağırsakları boşaltmayı kolaylaştırmaya yardımcı olan mukus üretir.

kolorektal kanser

Kolorektal kanser, kalın bağırsakta (kolon dahil) ve / veya rektumda kanserdir. “Colo”, kolon ve “rektum” için “rektal” anlamına gelir. Kolorektal kanser en sık görülen kanser türlerinden biridir.

bilgisayarlı tomografi

Bilgisayarlı tomografi veya kısaca BT, özel bir röntgen muayenesidir (antik Yunan tome “dilim” anlamına gelir ve Yunan graphein “yazmak” anlamına gelir). İncelenen kişi yatar ve daha sonra halka şeklinde bir CT tarayıcısından hareket ettirilir. CT tarayıcısındaki bir x-ışını kaynağı seçilen vücut bölgesi etrafında döner ve yoğunluğu çeşitli yönlerden ölçülür. Bir bilgisayar bu verileri bir araya getirir ve incelenen vücut bölgesinin çok boyutlu enine kesit görüntüsünü oluşturur. Başka herhangi bir x-ışını incelemesinde olduğu gibi, BT tetkikleri olan kişiler radyasyona maruz kalırlar.

KOAH

Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) hava yolları kalıcı olarak daraltılır ve akciğerler zarar görür. KOAH astımla aynı değildir – ancak her iki hastalık da aynı anda ortaya çıkabilir.

kornea

Kornea, gözün şeffaf dış yüzeyidir. Gözü yabancı cisimlerden korur. Gözyaşı kanallarından gelen sıvı kornea nemli tutar.

korneal aşınma

Korneal abrazyonlar göz korneasının yüzeysel yaralanmalarıdır . Normalde bir ila iki gün içinde kendi başlarına iyileşirler. Bu çizikler, genellikle bir göz kapağının altına sıkışmış yabancı nesnelerden kaynaklanır.

COX-2 inhibitörleri

COX-2 inhibitörleri, ağrıyı hafifleten ve ateşi azaltan bir anti-enflamatuar ilaç sınıfıdır . İlk olarak 1990’ların sonunda piyasaya çıktılar.

CPAP

CPAP “sürekli pozitif hava yolu basıncı” anlamına gelir. CPAP tedavisi, hafifçe basınçlı havayı bir maske içinden ve solunum sırasında hava yollarına pompalamayı içerir. Geçici gece solunum duruşlarının tedavisinde kullanılır. İçeri giren hava, boğazın arkasındaki kasların üst solunum yollarını daraltma ve engellemesini önler. Bu tip bir CPAP tedavisi, hafif basınçlı hava ile boğazın arkasındaki rahat kasların stabilize edilmesi ile ilgili olmakla birlikte, CPAP ventilasyonu yoğun bakımda veya akciğer veya kalp hastalığı olan kişiler için acil tıbbi servislerde de kullanılır. Bu durumda, hafif basınç, nefes almayı kolaylaştırır ve akciğerlere daha fazla hava aktığından emin olur.

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı, iki benzer inflamatuar hastalık formundan biridir. Diğeri ise ülseratif kolittir. Crohn hastalığı genellikle ince bağırsağı ve nadiren de kalın bağırsağı etkiler. Semptomsuz remisyonun zamanları vardır, fakat karın, ishal ve kilo kaybı ile birlikte aktif dönemler de vardır ki, insanlar işlerine ya da günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek kadar şiddetli olabilirler. Saldırılar, insanların hastaneye gitmesi gerektiği kadar şiddetli olabilir.

debridman

Debridman kelimesi, ekstra sıvıyı çıkarmak anlamına gelen “débrider” kelimesinden gelmektedir. Tıpta debridman, ölü hücrelerin temizlenmesinden veya kazımasından ve bir yaradan kontamine dokudan uzaklaştırılmasıdır. Bu bir neşter, kaşık veya başka bir aletle yapılabilir ve cerrahi debridman olarak adlandırılır. Aynı zamanda belirli proteinlerden (enzimlerden) oluşan bir kimyasal ile de yapılabilir veya “mekanik olarak” yapılabilir.

“Mekanik” veya fiziksel debridman özel bir pansuman ile yapılabilir. Aşırı yara sıvısı, hücreler ve mikroplar pansumana yapışır ve pansuman değiştiğinde çıkarılır. Bir yaranın mekanik temizliği duş altında da yapılabilir: su akışı mikropları ve ölü hücreleri temizleyebilir. Hidrojen peroksit veya nemli sargılar gibi yara temizleme maddelerinin kullanılması, başka bir mekanik debridman şeklidir.

Yeniden kullanılmaya başlayan eski bir debridman, steril kurtlarla yapılan “biyolojik” debridmandır.

Debridman terimi aynı zamanda, bir yara iyileştikten sonra dikişlerin cerrahi olarak çıkarılması için de kullanılır.

dekübitus

Decubitus kelimesi Latince “decumbere” kelimesinden gelir ve bu da uzanmak anlamına gelir. Genellikle bir yatak yara, bası ya da basınç ülseri olarak adlandırılır. Yatak yaraları, cilt üzerindeki baskılanmamış basınçtan gelişir ve cilde ve alttaki cilt dokusuna zarar verir. Sürekli basınç, çevre dokuya yeterli oksijen ve besin maddesi sağlayamayan küçük kan damarlarını sıkıştırır. Cilt değişir ve nekrotik olur (ölür). Yatak yaraları, çoğunlukla uzun süre yatakta yatması gereken insanları etkiler. En hassas bölgeler, derinin doğrudan kemiğin üzerinde bulunduğu bölgelerdir ve topuklar, ayak bilekleri, dizler, kalçalar, omurganın tabanı, omurga ve dirseklerdir. Yaşlı insanlar veya diyabet veya dolaşım problemleri gibi kronik hastalıkları olan kişilerin yatak yaraları geliştirme riski yüksektir.

deoksiribonükleik asit

Deoksiribonükleik asit (DNA), insan genetik bilgisini içeren büyük bir moleküldür. Farklı bazlar, fosfat ve şekerden oluşur. Molekül, birbirine merdivenden bağlanan ve bir sarmal oluşturmak üzere dolanan iki kordona sahiptir. DNA, vücudun hücre çekirdeğindeki kromozomların bir parçasıdır. Örneğin, yeni hücreler üretmek için gerekli olan genetik bilgiyi saklar.

depresyon

Depresyon en yaygın akıl hastalıklarından biridir ve hafif, orta veya ciddi olabilir. Farklı işaretlerle tanınabilecek birkaç farklı depresyon türü vardır. Hangi depresyon belirtileri ortaya çıkar ve ne kadar güçlü ve sık görüldüğü insandan insana değişir. Herhangi bir sosyal veya yaş grubundaki insanlar hem kadın hem de erkekleri etkileyebilir. Birisi iki haftadan uzun süredir aşağıdaki belirtilerden en az iki tanesine sahipse, bunalımlı oldukları anlamına gelebilir: derin üzüntü; halsizliğin; genellikle önemsedikleri şeylere olan ilginin kaybolması.

Teşhis

Teşhis terimi (Yunanca sözcük teşhisi : “ayırt edici”) bir hastalığın veya bir hastalığın tanımlanması ve isimlendirilmesi anlamına gelir. Tanı genellikle tıbbi hikayeyi, semptomları ve test sonuçlarını değerlendirerek yapılır. Testler hem kapsamlı fizik muayene ve hem de ultrason veya röntgen gibi tıbbi aletler kullanılarak yapılan kan testleri veya muayeneleri içerir.

diyet takviyesi

Diyet takviyeleri (gıda takviyesi veya besin takviyesi olarak da bilinir), diyeti takviye etmeye yönelik konsantre vitaminler, mineraller, eser elementler, lifler ve / veya diğer maddelerdir. Besin takviyelerinin savunucuları, vücut üzerinde belirli, sıklıkla önleyici veya güçlendirici bir etkiye sahip olduklarını iddia ederler. Örneğin, kapsüller, haplar, toz veya ampuller olarak kullanılabilirler. Yasal açıdan bakıldığında, besin takviyeleri gıdalar arasındadır ve bu nedenle – ilaçların aksine – resmi onay gerektirmez. Daha fazla bilgi Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (Bundesinstitut für Risikobewertung, BfR) web sitesinde mevcuttur: BfR web sitesine (İngilizce)

druzen

Drusen retinada doku yataklarıdır. Gözdeki metabolizmanın yan ürünleri olan ölü hücrelerden yapılırlar.

egzama

Egzama, kaşıntı ile birlikte cildin bulaşıcı olmayan tüm akut veya kronik iltihaplanmalarına değinen toplu bir terimdir. Semptomlar ciltte veya tüm vücutta lokal olarak ortaya çıkabilir ve kızarıklık, kabarma, nodüller veya kabuklanmayı içerebilir.

anfizem

Amfizemde, vücudun olması gerekmediği bir yerde hava bulunur veya vücudun belirli bir kısmında olağandışı bir hava miktarı vardır. İyi bilinen bir amfizem, pulmoner amfizemdir. Pulmoner amfizemde, alveoller yok edilir. Solunan hava tamamen değiştirilemez, bu nedenle akciğerlerde oluşur.

endoskop

Bir endoskopla doktor, vücudun bağırsak, akciğer, vajina veya mesane gibi açıklıklara sahip bölümlerine bakabilir. Endoskoplar genellikle küçük bir ışık ve bir kameraya sahiptir. Muayene türüne bağlı olarak, bir endoskop, mesanenin veya vajinanın incelenmesini sağlayan kısa, sert bir boru olabilir. Ya da mesela mide veya bağırsak içine sokulabilen uzun ve esnek bir tüp olabilir.

kanıt

Kanıtlar, belirli soruları yanıtlamak için dikkatle tasarlanmış, iyi yapılmış, kaliteli bilimsel denemelerden bilimsel kanıt olarak adlandırdığımız şeydir. Soru türlerine bağlı olarak, farklı bilimsel araştırma yöntemleri (çalışma türleri) bu sorulara güvenilir cevaplar bulmak için en uygunudur. Örneğin, randomize kontrollü çalışmalar (RCT’ler), tıbbi tedavilerin (müdahaleler) etkinliği konusunda güvenilir kanıtlar elde etmenin en iyi yoludur. Ancak bu tür bir çalışma tüm olası sorular için en iyi kanıt değildir ve her türlü soruya en iyi cevapları vermez. Örneğin epidemiyolojik çalışmalar, popülasyondaki bir hastalığın yayılması için sağlam bir kanıt oluşturmak için çok uygundur.

ailesel adenomatöz polipozis (FAP)

Ailesel adenomatöz polipozis (FAP), kalın bağırsak (kolon) ve rektumu etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. FAP’li insanlar erken yaşlarda çok sayıda polip geliştirir. Bazılarında bağırsak kanserinin ortaya çıkma olasılığı yüksek.

yorgunluk

Yorgunluk, artan duygusal duyarlılığın eşlik ettiği zihinsel ve fiziksel yorgunluğu felç eden bir kavramdır. Her zamanki yorgunluğun aksine, yorgunluk sadece dinlenmeye veya çok sınırlı bir şekilde uyumaya yanıt verir.

doğurganlık

Doğurganlık, bir çocuğu (kadın ve erkekleri) kavrama ve çocuğu tam süreye (kadın) taşıma becerisidir. Bir kadının doğurgan yaşam evresi genellikle ilk dönemini (menarş) geçirdiği zaman başlar ve son döneminden sonra sona erer (menopoz). Erkekler genellikle ergenlik çağındaki çocuklara babalık yapabilirler. Kadınlarda infertilite, hamileliği tam süreye taşıyamamak anlamına gelir.

çatlak

Diş hekimliğinde, çatlaklar, molarların veya arka dişlerin çiğneme yüzeylerinde çukurlar, çukurlar ve oluklar için bir terimdir. Genelde, bir fissür, bir organın yüzeyindeki doğal bir oluk veya çatlaktır, ayrıca gözyaşı yaralanması (örneğin bir kemikte saç çizgisi kırığı) şeklindedir.

florür

Florür doğal olarak oluşan bir maddedir. Diş çürümesine (çürükler veya oyuklar) karşı önleyici bir önlem olarak diş macunu ve sofra tuzu içinde kullanılır. Çocuklar çok fazla florür alırlarsa, diş minesinin gelişimini etkileyebilir ve dişlerde beyaz lekeler oluşabilir. Bu, çocuklar için yapılan diş macunlarının yetişkinler için diş macundan daha az florid içermesidir.

folik asit

Folik asit suda çözünen bir vitamindir. Yeşil ve yapraklı sebzeler (örneğin marul, ıspanak ve brokoli), karaciğer, yumurta sarısı ve özellikle buğday tohumu zengin folik asit kaynaklarıdır. Bu vitaminin çok azına sahip olmak kansızlığa yol açabilir. Gebelikte düşük seviyelerde folik asit, spina bifida adı verilen fetal anormallik riskini artırabilir. Bu nedenle hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınların folik asit alımını artırmaları teşvik edilir.

ayak refleksoloji masajı

Ayak refleksoloji masajı, ayak üzerindeki belirli bölgelerin, vücudun belirli bölgelerine veya belirli organlara enerji hatları ile bağlanması fikrine dayanır, örneğin baş parmağıyla ilişkili büyük ayak parmağı. Bu bölgelere masaj yapmak, vücudun ilgili organlarındaki ve bölgelerindeki semptomları hafifletmeyi amaçlar.

dişeti iltihabı

Diş eti iltihabı dişeti iltihabı için tıbbi terimdir. İşaretler, diş etlerinin kenarlarına yakın bölgede şişlik, kızarıklık veya kanamadır. Diş etlerinin yakınında yapılan plak, genellikle diş eti iltihabının bir sebebidir, çünkü bakterilerplak içinde büyür.

glakom

Glokom görme kaybına yol açabilen bir durumdur. Normal sıvı basıncı gözün içinde yükselir ve bu optik sinirlere zarar verebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here