Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

0
28
views

Eskiden beri çoğu kişinin başına dert olmuştur. Tırnak neden batar ? Sorusuna yanıt verelim. Bunun ilk sebebi genetik, yanlış tırnak kesimi, aşırı ayak terlemesi, ayakkabı seçiminde yapılan hatalar gibi bir çok sebebe bağlıdır. Peki bu sebeplere karşı nasıl önlem almamız gerekir. Yapılan yanlışlar arasında tırnakların kenarına krem sürülmesidir. Burada yumuşayan tırnak batmaya daha elverişlidir. Tırnak batması önemli bir hastalıktır. Olayı zorlaştırması büyük bir kısmı hastaya bağlıdır.

Tırnak yenilenebilen bir hücredir. Kendini yenileyerek yeni tırnak gelmesi, tırnağın iyileşmesinde önemli rol oynar. Biz yeter ki, fırsat verelim. Hastalığın son evresine doğru görülen tırnak batması iltihap karşımıza çıkmaktadır. Bu tür artık son noktadır. Buradan sonra yapılacak işlem cerrahi müdahale olacaktır. Dar ayakkabı giymemiz lazımdır. Tırnak kesmek için yapılacak düz şekilde yapılmasıdır. Doktorların tavsiyesi kesmek yerine törpülemek olacaktır. Tırnağın boyutu et ile tırnak boyu aynı olacak şekilde olması gerekir. Bunların dışında yapılacak işlem, yanlış işlem olacaktır.

Ayaklarda en çok rahatsızlıklar arasında, mantarlar gelmektedir. Mantar olan ayak, tırnak batmasını sebep olmaz. Mantar tedavi olunca batma düzelmiyor. Birbiri arasında hiç bir ilgisi yoktur. Tırnağın kısa kesmemesi lazım.

Tırnak Batması Tedavisi ve Tavsiyeler

  1. Tırnakları kısa kesilmemesi,
  2. Dar ayakkabı giyilmemesi,
  3. Ayakların terlemesi engellenmesi,
  4. Genetik rahatsızlıklar,

yukarı saydığımız özellikler genel geçer kurallardır. Bunlar tırnak batmasının olması için gerekli etkenlerdir. Peki tedavisi nasıl olur ?

Özelliklere baktığımız zaman, tedavinin ilk adımı olarak tırnak batması olan tırnağa krem sürülmesi ardından tırnağın düz şekilde kesilmeye devam edilmesidir. Eğer ağrı şiddetini arttırıyor ise bir hekime başvurulması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here