Yenidoğan Beslenmesi

0
27
views

Doğumdan sonraki döneme yenidoğan dönemi denir. Bu dönem çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi için son derece önemlidir. Yenidoğan’ın beslenmesinde yapılacak hatalar ileride ciddi sağlık sorunları ve gelişme bozukluklarına neden olabilir. Her canlının sütü kendi yavrusu için en değerli besindir. Anne sütünün su, protein, yağ ve mineral içeriği ve sütün miktarı aylara göre değişir ve çocuğun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılar.

Anne sütünde bulunan hormonlar, enzimler ve bağışıklığı güçlendirici maddeler yeterli ve dengeli bir gelişim sağladığı gibi çocuğu enfeksiyon ve alerji hastalıklarından korur. İshal, gaz, kabızlık gibi sindirim bozukluklarının daha az görülmesini sağlar. Ayrıca anne sütü her zaman hazır, temiz, mikropsuz ve ayrı bir harcama gerektirmeyen, bebek ile anne arasında özet bir bağın oluşmasını sağlayan bir faktördür. Annenin özel bir hastalığı yoksa çocuğa zararlı ilaçlar kullanmıyorsa ve sütü yeterli ise bebeğine ilk altı ay kendi sütü dışında hiçbir şey vermesine gerek yoktur.

Anne sütünün yeterli olup olmadığı çocuğun boy ve kilo artışı takip edilerek anlaşılır. Zamanında doğan bir bebeğin ortalama boyu 50 cm’dir. İlk altı ayda 16 cm, ikinci altı ayda 9 cm boy uzaması olur. Doğumda ortalama ağırlık 3.200 gr’dır ve ilk altı ayda bebeğin her ay 800 gr ve ikinci altı ayda her ay 600 gr alması gerekir.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ticari biberon mamalarına doğumdan itibaren çocuğun yaşına ve varsa sindirim sorunlarına uygun mama başlanabilir. Anne sütüne en yakın diğer besinlerden biri de inek sütüdür. Yalnızca inek sütü bazı çocuklarda alerji, bağırsaklarda emilim bozukluğu, demir eksikliği kansızlığı yaptığı İçin İlk yaşta mecbur kalınmadıkça verilmesi tavsiye edilmez. Verilecekse de altıncı aydan sonra sulandırılarak verilmelidir.

Anne sütü ile çocuk yeterli kilo alıyorsa ek besinlere altı aydan sonra başlamak en doğru yaklaşımdır. Meyve suları, meyve püreleri, yoğurt, kaşık ve kavanoz mamalarına anne sütü yetersiz ise dördüncü aydan itibaren başlanabilir. Bunların yanında sebzeli, pirinçli, yoğurtlu ve tarhana çorbalarına altıncı aydan itibaren başlanır. Bu aylarda kahvaltıya başlanabilir, çorbalara kıyma katılabilir ve yumurtanın şansı verilebilir.

Verilecek bütün ek besinler taze olmalı ve evde hazırlanmalı. Hazır çorbalar ve meyve suları verilmemelidir. Çocuğun yeni bir besini daha kolay kabul etmesi için çocuk aç iken verilmeli ve her defasında bir tek besine başlanmalı ve az miktarda verilmeli (yaklaşık 1 tatlı kaşığı), her gün bu miktar artırılarak bîr öğüne çıkılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuğun sağlıklı psikolojik ve fiziksel gelişimi ayrıca yeme alışkanlıklarının temeli bu aylarda atılır. Anne ve çocuk olarak bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmek için çocuğun beslenme ve gelişimini hekiminiz tarafından yapılacak periyodik kontroller sayesindeöğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here